Ilustračné foto. Koláž: SKsprávy / pixabay
Európska komisia trvá na tom, že platenie za plyn v rubľoch „je porušením našich sankcií“.
Akúkoľvek krajinu, ktorá sa odmietne podriadiť požiadavkám Kremľa platiť za zemný plyn v rubľoch, čaká rovnaký osud ako Poľsko a Bulharsko, varovala Moskva po tom, čo tieto dve krajiny v stredu zaznamenali pokles dodávok na nulu.
“Platba v správnej forme bude základom pre pokračovanie dodávok,” povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s odkazom na dekrét z 31. marca podpísaný ruským prezidentom Vladimirom Putinom požadujúcim, aby sa všetky platby za plyn uskutočňovali v rubľoch.
Európska komisia v stredu trvala na tom, že platby Rusku v rubľoch sú zakázané, pretože to podkopáva sankcie uvalené po invázii na Ukrajinu.
„Naše usmernenia sú tu veľmi jasné,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová. “Ak to nie je uvedené v zmluve, platba v rubľoch je porušením našich sankcií.”
Pridala varovanie pre spoločnosti so zmluvami denominovanými v eurách alebo dolároch, ktoré predstavujú 97 percent obchodov EÚ s Ruskom o plyne. “Nemali by pristúpiť na ruské požiadavky, bolo by to porušenie sankcií, takže pre spoločnosti vysoké riziko.”
To vytvára veľký konflikt medzi EÚ, ktorá získava 40 percent svojho zemného plynu z Ruska (pozn. redakcie: Slovensko 87%) , a Moskvou, ktorá je na týchto predajoch závislá a ktorá nemôže ľahko presunúť dodávky plynu z európskych na ázijské trhy.
Šesť diplomatov EÚ však oponovalo, že pokyny Bruselu boli všetko, len nie jasné – a namiesto toho potenciálne podkopávajú jednotu EÚ v tejto otázke.
V usmernení vydanom začiatkom tohto mesiaca Komisia uviedla, že spoločnosti si môžu otvoriť účet v Gazprombank (ako to požadovala Moskva) na uskutočňovanie platieb za plyn v eurách alebo dolároch (ako je uvedené v ich zmluvách) a potom vydajú vyhlásenie, že ich platobná povinnosť končí uloženie finančných prostriedkov. To ponecháva akúkoľvek neskoršiu konverziu na ruble v ruských rukách.
Ruská vyhláška však považuje platobné povinnosti za splnené až po dokončení menovej konverzie.
Aby platobný podvod Komisie fungoval, Rusko musí súhlasiť, že bude hrať spolu s Bruselom. Putinov dekrét povoľuje výnimky podľa uváženia Ruska, ale neuvádza podrobnosti o procese žiadania alebo udeľovania takýchto privilégií – dáva Putinovi šancu hrať sa na favorita pri vydávaní výnimiek alebo oznámiť, že spoločnosti, ktoré sa zapoja do tohto riešenia, skutočne platia v rubľoch v rozpore s únijnými sankciami.
Usmernenie Komisie ako „pasca“
Jeden diplomat EÚ opísal usmernenia Komisie ako „pascu“.
“Očakávali sme, že Komisia vyšle jasný odkaz”, že ruské pokyny porušujú sankcie, uviedol druhý diplomat. “Namiesto toho sme dostali inštrukcie o tom, ako majú spoločnosti jednať s Gazpromom samostatne.”
“Toto je kľúčová otázka: budú sa všetky európske krajiny riadiť pokynmi EÚ, aby platili iba v eurách/dolároch, ako je uvedené v zmluvách? Alebo sa niektoré rozhodnú ísť vlastnou cestou, v súlade s ruskou požiadavkou,” povedala Simone Tagliapietra, riaditeľka a energetický expert Bruegel, bruselského think tanku.
Na stretnutí v stredu „niekoľko veľvyslancov vyjadrilo kritické poznámky k tejto nejednoznačnosti a požiadalo o viac objasnenia,“ povedal tretí diplomat EÚ. „Cieľom bolo, aby všetci rovnako pochopili, čo je možné a čo nie, ale bolo jasné, rozdiely v interpretácii.”
Komisia v tom nemá jasno, Rusko áno
Štyria diplomati uviedli, že Komisia na stredajšom stretnutí sľúbila, že poskytne viac jasnosti.
Na otázku POLITICO, či Komisia stále toleruje spoločnostiam z EÚ otváranie ruských platobných účtov v dôsledku odstavenia plynu do Poľska a Bulharska, hovorca Komisie v stredu povedal: “Nenastali žiadne zmeny v usmerneniach.”
Nahnevaná Moskva zatiaľ nejaví žiadne známky pohnutia.
Peskov uviedol, že
opatrenie týkajúce sa rubľa bolo odvetou za západné sankcie, ktoré zmrazili viac ako 300 miliárd dolárov v menových rezervách ruskej centrálnej banky
“Táto potreba bola diktovaná skutočnosťou, že, ako viete, zablokovali nám – alebo, aby sme to povedali, ukradli – pomerne značné množstvo našich rezerv.”
Poľsko aj Bulharsko uviedli, že platby za plyn zaplatili včas – ale nie v ruskej mene – no stále boli prerušené naše požiadavky.
Obe krajiny sú však pomerne odolné voči okamžitému odstaveniu ruského plynu, najmä teraz, keď dopyt po vykurovaní domácností s koncom zimy klesol. Ani jeden z nich nevyužíva veľa ruského plynu na výrobu elektriny a obaja uviedli, že majú dostatok zásob a zásob z iných zdrojov na to, aby prekonali okamžitú krízu.
Krajiny ďalej po čiare, ako Nemecko, Taliansko a Rakúsko, by mohli byť zraniteľnejšie, konštatuje POLITICO.
Odstávka z dôvodu neplatenia v rubľoch „by mala strašné následky pre nemeckú a európsku ekonomiku
Jonathan Hackenbroich z Európskej rady pre zahraničné vzťahy
“Továrne by museli obmedziť výrobu, alebo dokonca zatvoriť. Niektoré kľúčové odvetvia by mohli byť navždy stratené a v skutočnosti je ťažké posúdiť celú škálu dôsledkov.”
Melú si svoje dokola, ale bez múky… a plynu
Rakúsky kancelár Karl Nehammer zopakoval v stredu, že plynárenská spoločnosť OMV “bude naďalej platiť za dodávky plynu z Ruska v eurách. Rakúsko sa drží spoločne dohodnutých sankcií EÚ.”
Nemecké ministerstvo hospodárstva a klímy uviedlo, že sa bude riadiť pokynmi Komisie a povie svojim spoločnostiam, aby uskutočňovali platby v eurách alebo dolároch na účet Gazprombank a vyhlásili svoju platbu za splnenú.
Hovorca holandského ministerstva hospodárstva a klímy uviedol, že Holandsko tiež dodržiava odporúčanie EÚ, v ktorom sa uvádza, že v niektorých prípadoch sa platby stále môžu uskutočňovať.
Nemecká spoločnosť Uniper tiež uviedla, že “naďalej veríme, že v budúcnosti je možné spracovávať platby v súlade s predpismi.”
Talianska Eni odmietla záležitosť komentovať a francúzska Engie na žiadosť o komentár nereagovala.
Problém bude narastať, keď budú splatné ďalšie účty: Podľa správy Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie sa platby za aprílové dodávky plynu zvyčajne musia uskutočniť v máji v rámci štandardnej priemyselnej fakturácie.
Zničený vzťah
Moskva trvá na tom, že ukončenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska a vyhrážanie sa iným zákazníkom nezničí jej obchodnú reputáciu.
“Toto nie je vydieranie. Rusko bolo a zostáva spoľahlivým dodávateľom, ktorý sa zaviazal plniť svoje záväzky,” povedal Peskov. “Podmienky, ktoré sú zafixované v prezidentskom dekréte, ich potrebu vyvolali bezprecedentné nepriateľské kroky proti nám.”
Ale aj na vrchole studenej vojny Moskva udržiavala predaj energie oddelený od politiky.
Rusko nakrátko prerušilo dodávky plynu Ukrajine v rokoch 2006 a 2009 pre spory o platby, ale to, čo sa deje teraz, trvalo podkopáva vzťahy Ruska s jeho najväčšími odberateľmi plynu, uviedli lídri EÚ.
Ruské “pozastavenie toku plynu je hrubým porušením zmluvy a je vydieraním realizovať plán platieb v rubľoch prostredníctvom tretích strán, čo nebolo dohodnuté,” povedal v stredu bulharský premiér Kiril Petkov. “Takýmto raketám nepodľahneme.”
Zmluvy Gazpromu s Poľskom a Bulharskom vypršia na konci tohto roka a ani jedna krajina neplánuje obnovenie. Krok Gazpromu tieto prepojenia ukončí ešte skôr.
“Poľsko sa dnes stalo plynovo nezávislým od Ruska. Nehrozí nám žiadne vydieranie,” povedal v stredu poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Petkov dodal, že Sofia skúma všetky svoje zmluvy s Gazpromom, vrátane tranzitných dohôd umožňujúcich prečerpávanie plynu cez Bulharsko do iných krajín. Poľská spoločnosť PGNiG uviedla, že bude žalovať, aby prinútila Gazprom obnoviť dodávky a žiadať náhradu škody.
Pre Európsku komisiu tieto hrozby a protihrozby posilňujú názor, že blok sa už nemôže spoliehať na Rusko.
„Éra ruských fosílnych palív v Európe sa skončí,“ povedala von der Leyenová. “Sme rozhodnutí, aby sa to stalo čo najskôr… navždy a navždy.”
Redakčná poznámka: A čo Slovensko?
Čo to spôsobí na životnú úroveň ľudí aj európskych ekonomík, to už komisári, zdá sa, neriešia. Ukazuje sa, že na túto ekonomicko-geopolitickú vojnu európskych byrokratov s Ruskom môže najviac doplatiť Slovensko – 2.najpriemyselnejšia krajina EÚ. Kým únia je v priemere závislá na ruskom plyne len okolo 40%, Slovensko patrí medzi najviac závislé štáty (87%) od dodávok ruského plynu.
Navyše je SR tranzitnou krajinou, takže prichádza aj o zisky z prepravy plynu ďalej na západ. Táto bruselská vojna v pohári s vodou a dupanie nožičkou šéfky Komisie pri plate okolo 30 tisíc eur mesačne môže slovenským domácnostiam spôsobiť doslova bankroty, pričom najviac ohrozenou skupinou budú dôchodcovia. Nezabúdajme, že Slovensko je taktiež 2.najplynofikovanejším štátom v únii. Chiméry bruselských politikov o zelenej energii by znamenali obrovské investície, ktoré by mnohé domácnosti nemuseli zvládnuť. A s pomocou tejto vlády ľudia už vonkoncom nemôžu počítať.
-red1-
medzititulky: redakcia SKsprávy
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/kremel-varuje-ze-kazdemu-kto-neplati-v-rubloch-hrozi-odstavenie-plynu/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia