Spojené štáty vo svojej odpovedi na bezpečnostné záruky nedeklarovali odmietnutie rozšírenia NATO na východ, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Deň predtým Washington a Brusel odovzdali písomnú odpoveď na návrhy Moskvy.
Na hlavnú tému v tomto dokumente nie je žiadna pozitívna reakcia. Hlavným problémom je náš jasný postoj k neprípustnosti ďalšieho rozširovania NATO na východ a nasadzovania úderných zbraní, ktoré by mohli ohroziť územie Ruskej federácie
uviedol minister.
Šéf rezortu zahraničia zároveň zdôraznil, že Spojené štáty zámerne ignorujú princíp nedeliteľnosti bezpečnosti, keď mierovú existenciu jedného štátu nemožno dosiahnuť vytváraním hrozby pre druhý.
“Je príznačné, že teraz, keď naši západní kolegovia reagujú na naše návrhy dohodnúť sa na právne záväzných zárukách v euroatlantickom priestore, vždy volajú po implementácii dohodnutých princípov týkajúcich sa bezpečnostnej architektúry v euroatlantickom priestore.” : to znamená, že NATO má právo expandovať, nikto nemá právo zakázať členom NATO zvažovať výzvy z akejkoľvek inej krajiny,“ povedal Lavrov.
Minister dodal, že Moskva sa mieni naďalej sústrediť na objasnenie prefíkaného postoja Washingtonu k rozširovaniu Severoatlantickej aliancie.
“Ak nám o 90. rokoch vysvetľovali nedostatok písomných záväzkov o nerozširovaní NATO. Teraz máme tieto písomné záväzky. V rámci OBSE boli potvrdené viackrát, a to aj na najvyššej úrovni,” povedal.
Povinnosti bez jedálneho lístka
Za neprijateľný označil Lavrov aj postoj Spojených štátov, ktoré záväzky prijaté v rámci OBSE považujú výlučne za jedálniček, z ktorého si vyberajú len to, čo im „chutí“. Minister zahraničia dodal, že na to upozornil svojho amerického kolegu Anthonyho Blinkena , ten však neodpovedal a iba pokrčil plecami.
„Upozornil som ho, ako aj ostatných našich kolegov, že im vo veľmi blízkej budúcnosti pošleme formálnu žiadosť, aby vysvetlili, prečo zo svojich záväzkov vyťahujú len jednu klauzulu a snažia sa ignorovať podmienky na splnenie. s touto pre nich obľúbenou klauzulou. oficiálnu žiadosť všetkým krajinám, ktorých lídri podpísali Istanbulskú a Astanskú deklaráciu.
Dúfam, že v tomto prípade nezaberie veľa času vysvetľovať, prečo Západ zaujíma takýto postoj,“ prisľúbil minister. Šéf ruskej diplomacie zdôraznil, že Moskva zváži reakciu Washingtonu na návrhy bezpečnostných záruk v spojení s reakciou NATO, ktorá prišla v rovnakom čase.
Možný únik
Lavrov dodal, že očividne sa obsah reakcie USA čoskoro dozvie verejnosť. “Ako nám povedali naši americkí kolegovia, hoci uprednostňujú, aby bol dokument ponechaný na dôverný diplomatický dialóg, je dohodnutý so všetkými spojencami USA aj s ukrajinskou stranou. Preto nepochybujem, že unikne vo veľmi blízkej budúcnosti,“ poznamenal.
Ako presne bude Moskva reagovať na kroky Washingtonu, podľa Lavrova určí osobne Vladimir Putin.
“Po medzirezortnej koordinácii podáme správu prezidentovi a ten rozhodne o našom ďalšom postupe,” zdôraznil minister.
Ukrajinská otázka a rokovania so Západom
V posledných mesiacoch sa vzťahy medzi Ruskom a Západom ešte viac vyhrotili. Washington a Brusel obviňujú Moskvu z prípravy „invázie“ na Ukrajinu a posilňujú svoju prítomnosť vo východnej Európe.
Moskva všetky tvrdenia odmieta a zdôrazňuje, že presúvajú jednotky v rámci svojich území. Ruská strana tiež pripomína, že Ukrajina nedodržiava dohody z Minska stanovujúce prímerie. Teraz Kyjev sústredil polovicu armádneho personálu na hraniciach so samozvanými DNR a LNR a pravidelne strieľa na milície, a to aj s použitím zakázaného vybavenia.
Kremeľ a ministerstvo zahraničia opakovane upozorňujú, že cieľom príbehov o „agresii“ je vybudovať zahraničnú skupinu v blízkosti ruských hraníc. Vysvetlili tiež, že hlavným dôvodom eskalácie sú kroky Spojených štátov a NATO, ktoré Ukrajinu „pumpujú“ zbraňami, čím ju tlačia k vojenským dobrodružstvám.
Na tomto pozadí Moskva koncom minulého roka odovzdala Bruselu a Washingtonu návrhy dokumentov o bezpečnostných zárukách . Rusko trvá na ukončení vojenskej spolupráce bloku s postsovietskymi krajinami, odmieta vytváranie základní na ich území, obmedzenie rozmiestňovania úderných zbraní v blízkosti ruských hraníc, odstránenie amerických jadrových zbraní z Európy a nerozširovanie NATO na východ.
-red1-