Pred OĽANO, Sme rodina a Za ľudí stojí úloha dohodnúť sa na trojkoalícii. Na sociálnej sieti to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽANO). Argumentuje neochotou strany SaS splniť podmienky na vyriešenie situácie. Rokovania podľa jeho slov viaznu “na detinskej novej dodatočnej požiadavke” Sulíka, že ak z vlády neodíde Matovič, vrátiť sa chce aj on.
“Jasné, bude to náročnejšie v parlamente, ale osobne verím, že taká koalícia môže urobiť kopu dobrej práce. Môj záväzok odísť z postu predsedu vlády, samozrejme, platí. Treba k tomu už len malý krôčik – spísať dohodu, že naše požiadavky budú rekonštruovanou koalíciou naplnené,” uviedol v súvislosti s trojkoalíciou.
Sulík sa vraj doprosoval
Dodal, že OĽANO zvolalo na sobotu večer posledné stretnutie štyroch koaličných strán. “Obávam sa, že Richard Sulík bude stále na svojej stoličke trvať,” podotkol s tým, že aj v piatok (26. 3.) sa Sulík na stretnutí ukázal až “na doprosovanie sa” šéfa Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina). Po pár minútach mal odísť, pričom vyjadril požiadavku ostať vo vláde, ak v nej bude Matovič.
Premiér tvrdí, že na rokovaniach sa tri koaličné strany snažia dohodnúť, no šéf jednej strany “povýšil svoj vlastný osobný záujem nad záujem svojej strany, nad záujem Slovenska a na základe dodatočne vymyslenej požiadavky, ktorá mu má zabezpečiť stoličku na vláde, vytiahol svoju stranu z koalície a vlády“.
Šeliga : V žiadnom scenári nie je premiérsky post Matoviča
Strana Za ľudí nevidí v žiadnom scenári na vyriešenie krízy zotrvanie Igora Maroviča na poste premiéra vlády. Podľa J.Šeligu (Za ľudí) SaS by mala podať pomocnú ruku rokovaniam, no ústupky by mal spraviť aj premiér. Uvidedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Stále je podľa neho nádej, že by mohla pokračovať aj štvorkoalícia. Na stole je tiež možnosť, že by sa všetci lídri koaličných strán stiahli z vlády.
Rozpadne sa aj trojkoalícia na strane Za ľudí?
Šeliga nevidí realististicky, že by mala trojkoalícia stabilitu na normálne vládnutie. “Ak SaS alebo OĽANO definitívne odmietnu štvorkoalíciu, tak sa k tomu postavíme. Veľmi rýchlo zaujmeme stanovisko. U nás v klube sme sa o tom rozprávali, myslím, že tá odpoveď bude jasná,” uviedol. Verí však, že sa partneri dohodnú.
Šeliga hovorí o slovičkárení v súvislosti s vyjadreniami SaS a OĽANO. Na dohodu podľa jeho slov treba všetkých štyroch. Poznamenal, že ak sa to nepodarí, bude potrebné v istom momente povedať, že to nejde.
Na otázku, či teda je reálne, že by sa kríza vyriešila odchodom predsedov strán z vlády, reagoval tým, že je to na stole. “Možno, keby pán Sulík ostal na rokovaní včera dlhšie ako 15 minút, možno by sa to dohodlo,” podotkol.
Remišová: Chce vedieť, kto povedie novú vládu a aký bude tím
Ešte v piatok sa o kríze rozhovorila aj šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová. Podľa nej cieľom rokovaní o riešení koaličnej krízy je ukončiť ich tak, aby bolo známe, kto povedie novú vládu, aký tím v nej bude.
Uviedla, že rokovania aktuálne stoja na sporoch Matoviča a šéfa SaS Richarda Sulíka o miesta vo vláde. Deklarovala, že jej strana je pripravená byť mediátorom v tomto spore. Dodala, že strana Za ľudí svoje ďalšie kroky oznámi v pondelok (29. 3.). Naďalej preferuje štvorkoalíciu, odmieta predčasné voľby.
Viaceré scenáre, ak rozhovory stroskotajú. Aj menšinová dvojkoalícia
Remišová skonštatovala, že pri demisii premiéra už bude musieť byť známy jeho náhradník aj tím v novej vláde. Týmto postojom sa priblížila viac na stranu Igora Matoviča ako Richarda Sulíka. Upozornila, že nový kabinet bude musieť získať podporu v NR SR, a ak rokovania stroskotajú, hrozia viaceré scenáre.
Napríklad menšinová vláda Sme rodina a OĽANO. Na vyslovenie nedôvery premiérovi v parlamente by podľa nej aj v takomto prípade boli potrebné hlasy ĽSNS. “Nikdy som s fašistami nehlasovala a takýto krok by som považovala za legitimizáciu fašistov tým, že by sme im dávali do rúk moc a urobili z nich jazýček na váhach,” podotkla. Podobne by to podľa nej bolo aj pri úradníckej vláde. “Ak ide všetkým o záujem Slovenska a záujem krajiny, mali by si uvedomiť urgenciu tejto situácie a sadnúť si naspäť za rokovací stôl,” podčiarkla.
Nepovedala, či by za nového premiéra prijali ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO). Označila ho však za konsenzuálneho človeka, ktorý vnáša do rokovaní pokoj a rozvahu. Práve to podľa nej Slovensko v tejto situácii potrebuje.
Remišová zdôraznila, že strana Za ľudí sa nenechá od SaS do ničoho tlačiť. “Akékoľvek slová o zrade neprimerane škodia ďalšej spolupráci,” reagovala na vyjadrenia Sulíka, že SaS by Za ľudí nikdy nezradila tým, že by ich nechala mimo koalície.
Zaskočený Sulík
Predseda SaS Richard Sulík zároveň vyjadril počudovanie nad výzvami Veroniky Remišovej, že nevie ustúpiť. Šéf liberálov reagoval, že on už ministerstva odišiel a rovnako tak urobili aj ďalší dvaja ministri za SaS. Strana SaS deklarovala, že sa nebude zúčastňovať na oficiálnych rokovaniach o vyriešení koaličnej krízy, kým premiér Igor Matovič nepodá demisiu. Podľa Sulíka si Matovič vymýšľa novú stoličku. “Zatiaľ čo ja som dodržal moje slovo a odišiel z vlády,” doplnil Sulík, ktorý pravdepodobne vypadáva z koaličnej hry.
Redakčná analýza
Najmenej pravdepodobné je udržanie štvorkoalície, aj keby Igor Matovič podal demisiu. S trojkoalíciou OĽaNO – Sme rodina a Za ľudí by zrejme Remišová osobne problém nemala, postavili by sa však proti Šeliga a jeho ľudia, takže klub Za ľudí by sa definitívne rozpadol. Aj keď sa Remišová viac prikláňa k Matovičovi ako k Sulíkovi, bude dotlačená nasledovať Slobodu a solidaritu von dverami z koalície.
V hre by tak ostala oficiálne dvojkoalícia OĽaNO a Sme rodina. Táto menšinová vláda by zrejme sporadicky získala podporu od bývalých koaličných partnerov, ktorí by si pozíciou ani v koalícii, ani celkom v opozícii pripravovali pozíciu „tretej sily“ na predčasné voľby. Je nepravdepodobné, aby sa tento model s každodenným neistým výsledkom mohol udržať ďalšie tri roky.
Najhoršia vládna koalícia v dejinách Slovenska sa tak bude spoliehať na pomoc opozície, aby zozbierala podpisy pod vypísanie referenda. Oficiálny rozpad a nedokončenie vládnutia si nechce do svojho životopisu pripísať ani jedna zo strán rozhádanej koalície. Najviac to pocíti osobne Richard Sulík, ktorý je už s najväčšou pravdepodobnosťou mimo koalície s biľagom “rozbíjača”. Preferenčne si môže posilniť, ale stratí na koaličnom potenciáli, takže hlasy pre SaS pôjdu do opozície.
Vízia tlačenia na pílu opozíciou Smer-SD a Hlas -SD za sporadických výkrikov mimoparlamentných trpaslíkov bude istý čas posledným vonkajším tmelom “lebo Fico, lebo fašisti” medzi vnútorne aj osobnostne nekompatibilnou štvoricou alfasamcov.
Nakoniec bude zaujímavé sledovať taktický boj rozpadávajúcej sa koalície s opozíciou o Čierneho Petra. Pre budúcnosť Slovenska a vývoj povedomia v národe by bolo najlepšie, keby sa proces koaličnej hniloby dokonal a koalícia by sa definitívne rozpadla vlastnými silami. Ak by súčasne opozícia vyzbierala podpisy pod vypísanie referenda a to by bolo len katalyzátorom rozpadu vlády s novými voľbami, bolo by to ideálne riešenie pre všetkých, no najmä pre národ. Nielen opozícia, ale aj ľudia by vyslali všetkým politikom jasný signál, kto je tu najsilnejší hegemón a komu majú všetci slúžiť.
-RED1-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/politika/matovic-prehovoril-pred-olano-sme-rodina-a-za-ludi-stoji-dohoda-o-trojkoalicii/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia