Ilustračné foto: Pixabay
Zdá sa, že Putin sa rozhodol napadnúť Ukrajinu ako pokus zabrániť rozšíreniu NATO na ruské hranice. Podľa ruského prezidenta ide o rastúcu hrozbu pre ruskú bezpečnosť od vytvorenia ukrajinskej vlády po prevrate v roku 2014 podporovanom Obamom, píše britský portál Dailyexpose.
Článok prinášame slovenským čitateľom bez redakčného zásahu.
Keď Rusko napadlo ukrajinskú oblasť Krymu, západné štáty reagovali sankciami, ktorých cieľom bolo sťažiť Rusku transakcie v globálnom finančnom systéme ovládanom USA, preto by si Putin bol vedomý toho, že odpoveďou na inváziu na Ukrajinu bude rovnaké ekonomické sankcie.
Mohol by to byť strategický plán od Putina, ktorý by poznal presný výsledok svojich činov?
Pozadie
Teraz sa blížime ku koncu finančnej éry, ktorá sa začala v auguste 1971 a ktorá je podľa bývalého finančného riaditeľa (CFO) Svetovej banky Bertranda Badrého éra „Fiat peňazí“.
V roku 1971 prezident Richard Nixon pozastavil konvertibilitu amerického dolára na zlato. Tým sa v skutočnosti ukončila 25-ročná dohoda z Bretton Woods a systém, ktorý vytvoril kolektívny medzinárodný režim výmeny mien, ktorý bol zavedený od 40. rokov 20. storočia. Systém vyžadoval naviazanie meny na americký dolár, takže cenu dolára zafixoval na zlato (zdroj) .
ŽIŤ Z NAŠICH PROSTRIEDKOV
Dolár bol teraz oslobodený od zlatého štandardu a vznášal sa voči iným hlavným menám, čím sa uvoľnil tlak na globálnu hlavnú rezervnú menu a malo sa uvoľniť 40-ročné obdobie dlhového financovania s pákovým efektom, čo so sebou prinieslo vnímanú globálnu prosperitu a vyššiu životnú úroveň pre milióny ľudí.
Sprevádzali to aj návaly inflácie a padajúce bubliny aktív a teraz, keď disciplína opatrne používať túto zodpovednosť bola preč, krajiny začali žiť nad pomery ( UK) Neudržateľný dlh) (Globálny dlh stúpa na 356 % HDP).
Peňažný systém založený na dlhu má k vašim peniazom priradenú úrokovú sadzbu, čo znamená, že dlh naďalej rastie masívne vyššou rýchlosťou, než sa zvyšujú skutočné peniaze, a podľa finančného experta Johna Titusa to vedie k „pravidelným krviprelievaniam“.
Globálna finančná kríza – 2008
V roku 2008 sme boli svedkami kolapsu systému založeného na dlhu, o ktorom sa hovorilo, že to bol najhorší finančný problém, ktorému svet čelil od Veľkej hospodárskej krízy v 30-tych rokoch minulého storočia, ale banky boli zachraňované a až doteraz sa im darilo držať nad vodou pomocou Kvantitatívne uvoľnenie .
V skutočnosti to znamená, že nakupovali dlhodobejšie cenné papiere na voľnom trhu, aby zvýšili peňažnú zásobu, alebo, keď centrálne banky vytvorili a vytlačili peniaze z ničoho, požičiavali ich vláde, ktorá ich splácala aj s úrokmi.
Systém sa vymkol kontrole a právomoci, ktoré sú, sa z neho musia dostať a zaviesť nový systém kontroly, keďže dlhy sú také veľké. Ich výber nového systému sa zdá byť digitálnou menou centrálnej banky.
Ďalší prepad
Očakával sa ďalší pokles systému založeného na dlhu, čo môžeme vidieť prostredníctvom plánu navrhnutého v auguste 2019, len niekoľko mesiacov pred plandémiou, Blackrock inštruoval Fed, aby dostal peniaze do veľkoobchodných a maloobchodných rúk, keď príde čas. Stalo sa to menej ako o mesiac neskôr a boli vykonané manévre v tom, čo Blackrock nazval „Going Direct“.
Plandémia mala pôsobiť ako maska pre manévre FED-u, ktoré sa začali v marci 2020 náhlym vytvorením 3,5 bilióna dolárov v rezervách v priebehu niekoľkých týždňov. Vyplatil ich tak, aby spôsobil paralelné, zrkadlové vytvorenie 3,5 bilióna dolárov v nových bankových peniazoch ( zdroj ). (Tu je dôležité poznamenať, že v čase globálnej finančnej krízy v roku 2008 Federálny rezervný systém vytvoril v priebehu niekoľkých týždňov viac ako 1 bilión USD).
Repro kríza
Toto je banková kríza, každá fiat mena sa vrátila na nulu, hovorí finančná investorka Melissa Ciummei, „libra a dolár už stratili viac ako 99 % svojej hodnoty a len sa snažia vykoreniť to ostatné 1 %“ podľa Ciummei. , ktorá hovorí, že „koncom hry je totalitná kontrola spolu s finančným resetom a digitálnou menou, a preto sú potrebné digitálne ID a pasy.
Putinov odkaz
Ako by to všetko súviselo s Putinom a Ruskom? Spojené štáty americké a ich spojenci v sobotu 26. februára 2022 zablokovali prístup niektorých ruských bánk do medzinárodného platobného systému SWIFT ako trest pre Moskvu za ruskú situáciu na Ukrajine.
Opatrenia zahŕňali obmedzenia medzinárodných rezerv ruskej centrálnej banky, „Budeme brať Rusko na zodpovednosť a spoločne zabezpečíme, aby táto vojna bola pre Putina strategickým zlyhaním,“ povedali lídri Európskej komisie, Francúzska, Nemecka, Talianska, Veľkej Británie a Kanady. a Spojené štáty americké napísali.
„Zaväzujeme sa zabezpečiť, že určitý počet ruských bánk bude odstránený zo SWIFT-u,“ uviedla vo vyhlásení pre médiá Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, exekutívy Európskej únie.
“Toto zabezpečí, že tieto banky budú odpojené od medzinárodného finančného systému a poškodí to ich schopnosť pôsobiť globálne.” Povedala, že odpojenie ruských bánk od systému im zabráni vykonávať väčšinu svojich finančných transakcií po celom svete a účinne zablokuje ruský export a import.
Spojenci zabránia Rusku „používať svoju vojnovú truhlicu“, povedala, čím by paralyzovali aktíva svojej centrálnej banky, zmrazili jej transakcie a centrálnej banke znemožnili likvidáciu jej aktív. “Nakoniec sa budeme snažiť zakázať ruským oligarchom používať ich finančné aktíva na našich trhoch,” povedala.
Pre Putina a Rusko to bolo, samozrejme, predvídateľné a Ruská centrálna banka bola skutočne ústrednou témou Putinovej stratégie v rokoch, ktoré viedli k invázii.
Pripravení
Keď Rusko v roku 2014 napadlo ukrajinskú oblasť Krymu, cieľom západných sankcií bolo sťažiť Rusku transakcie v globálnom finančnom systéme ovládanom USA a následky boli vážne. Ceny ropy sa zrútili, rubeľ sa prepadol o viac ako 40 % voči americkému doláru, čo prinútilo ruskú centrálnu banku uzákoniť dramatické zvýšenie úrokových sadzieb, ktoré posunulo ekonomiku do recesie.
Od tej chvíle sa banka pustila do masívnej akumulácie devízových rezerv, podľa článku Bloomberg, a tieto zásoby, ktoré sú teraz štvrté najväčšie na svete, s približne 643 miliardami dolárov, by mohli byť použité na obranu rubľa v roku prípadnej ďalšej krízy.
De-dolarizácia
16.novembra 2019 Vladimir Putin povedal: „Dolár sa tešil veľkej dôvere po celom svete. Ale z nejakého dôvodu sa teraz používa ako politická zbraň na uvalenie obmedzení. Čoskoro sa zrútia. Mnohé krajiny sa teraz odvracajú od dolára ako rezervnej meny.
Od roku 2014 sa snažia ‘nepriestrelne’ svoju ekonomiku ochrániť pred sankciami,“ hovorí Elina Ribaková, zástupkyňa hlavného ekonóma Inštitútu medzinárodných financií vo Washingtone. Čína a Rusko sú aktívne v rámci dedolarizácie od roku 2014.
Platobný systém jüan-rubeľ „môže čeliť hegemónii USA“
Jednostranné sankcie USA vytvorili vážne riziká pre ostatné ekonomiky a tiež pre americké spoločnosti, tlačili na veľké ekonomiky, vrátane Číny, Ruska a EÚ, aby hľadali samostatný systém, ktorý by mohol tieto riziká znížiť, a Čína a Rusko už súhlasili podporiť používanie jüanu a rubľa v bilaterálnom a globálnom obchode a obe krajiny už začali pripravovať pakt.
Bolo oznámené, že čínski a ruskí predstavitelia majú od roku 2018 plán vytvoriť platobný systém na podporu používania ich vlastných mien v bilaterálnom a medzinárodnom obchode, čo je nevyhnutné, o čom čínski experti uviedli, „aby bojovali proti tomu, čo nazývali americký dolár „hegemónom v globálnom platobnom systéme“.
Ruský premiér Dmitrij Medvedev pre Čínu v roku 2018 povedal, že Čína a Rusko mali zaviesť takýto platobný systém „pred 10 rokmi“ a že americké sankcie prinútili obe krajiny, aby tento plán presadzovali. Bolo to aj výsledkom horkej obchodnej vojny Číny s USA a sankcií, ktorým Rusko v tom čase čelilo.
Hegemonický dolár
V skutočnosti to bol veľmi potrebný krok kvôli neustálemu riziku, keď sa úplne spoliehame na dolár,“ povedal Chen Fengying, výskumník z Čínskeho inštitútu súčasných medzinárodných vzťahov. “Vzhľadom na hegemóniu dolára môžu USA kedykoľvek ublížiť ktorejkoľvek krajine, ktorú chcú, dokonca aj americkým spoločnostiam.”
Nový platobný systém však môže byť spočiatku obmedzený na bilaterálne transakcie medzi Čínou a Ruskom a bude mať minimálny vplyv na súčasný systém, ktorému dominuje americký dolár, uviedli analytici.
Dong však poukázal na to, že iniciatíva môže nabrať rýchlosť, pretože zneužívanie hegemónie dolára zo strany USA prinútilo mnohé ekonomiky k aktívnemu uplatňovaniu samostatného platobného systému.
BRICS
Okrem toho v roku 2019 Valdai oznámil, že jednotný platobný systém BRICS Pay bol odhalený ako súčasť úsilia o vytvorenie spoločného systému pre maloobchodné platby a transakcie medzi členskými krajinami , ktoré budú môcť používať svoje vlastné národné meny ako priamy základ. výmenou za externé platby.
Toto sa ohlasuje ako vážny krok na ceste k dedolarizácii.
Kontrola pokročilých technológií zo strany Spojených štátov a Západu a schopnosť ich korporácií rozšíriť používanie ich zavedených štandardov vo finančnom sektore na dosiahnutie medzinárodných trhov viedli k rozdeleniu sveta na finančne privilegovanú technologickú metropolu a periférie.
To viedlo k erózii politickej suverenity a posilnilo horšie ekonomické postavenie rozvojového sveta.
Preto sú podľa Valdajského klubu akékoľvek kroky, ktoré krajiny BRICS, ktorými sú Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, podniknú na vytvorenie a udržiavanie vlastnej technológie a infraštruktúry ekonomicky životaschopné a pomôžu zabezpečiť nezávislosť politík príslušných krajín a ekonomiky.
Vojna urýchli plánovaný kiniec?
Je jasné, že Rusko má už roky problémy s hegemóniou USA a rozširovaním NATO do ich susediacich krajín, samozrejme, to by dávalo dostatočný dôvod na to, aby Putin napadol Ukrajinu pod zámienkou obrany bezpečnosti svojej krajiny.
Predvídateľné finančné sankcie, o ktorých Putin vedel, že nastanú, mu však možno hrali do karát – umožnenie uplatňovania nového systému pre všetky krajiny ohrozené sankciami zo strany hegemónnych USA.
Napriek tomu, rusko-čínske plány dedolarizácie a vlastný platobný systém boli dostupné aj pre Joe Public, vláda USA jasne vedela, že má plány a nepochybne by vedela, že ich sankcie spustia ich implementáciu.
Preto, keď je systém založený na dlhu v štádiu kolapsu a plánovaný, bezprostredný finančný reset, mohlo by sa stať, že vojna na Ukrajine môže byť prínosom aj pre USA tým, že budú pôsobiť ako trójsky kôň pre finančný reset – plánovaný koniec?
Originálny článok pod Patricie Harrity si môžete otvoriť TU.
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/komentare/media-invazia-ako-trojsky-kon-pre-financny-reset/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia