Na pozadí sankcií: Hrozí svetu prerozdelenie trhu s ropou?

Michail Khanov o príležitostiach aktualizovať rekordné ceny ropy a zmenách v geografii dodávok

Nový kalendárny rok naďalej veľmi znepokojuje záujemcov na ruskom akciovom trhu. Zdá sa, že rubľový index moskovskej burzy nedávno s istotou aktualizoval svoje historické maximá. O štyri mesiace neskôr však okamžite klesol o viac ako 60 % rekordnej hodnoty. A potom bolo obchodovanie s akciami na moskovskej burze úplne pozastavené na dobu neurčitú.

Navyše, nové vonkajšie sankcie, ktoré padli na Rusko, zatiaľ nedávajú nádej na rýchle zotavenie tamojšieho akciového trhu. V súčasnosti neexistujú žiadne usmernenia, kedy sa trend zhoršujúceho sa zahraničnopolitického pozadia aspoň skončí.

Za všetkými týmito nepokojmi a znepokojivými správami na periférii pozornosti ruských investorov a špekulantov je taká dlho očakávaná udalosť ako „ropa za 100 dolárov“. Skutočne, 2. marca 2022 sa májové futures na severomorskú ropu Brent obchodujú za približne 110 USD za barel. Sú teda pevne zakotvené nad naznačenou ikonickou značkou a majú technický potenciál na ďalší rast hodnoty.

Od júla 2014 sme nezaznamenali také ceny ropy ako teraz. V inej zahraničnopolitickej situácii by takýto silný rast svetových cien čierneho zlata vyvolal ďalšiu vlnu euforických nákupov na domácom akciovom trhu. No v týchto dňoch je zatvorený a vážne mu hrozí, že sa po obnovení obchodovania výrazne potopí.

Niet však vážnych pochýb o tom, že keď sa vplyv a novosť aktuálnych mimoriadnych udalostí oslabí, miestni účastníci obchodovania sa pri rozhodovaní o investíciách nevyhnutne vrátia k svojim obvyklým usmerneniam. Pozrime sa preto na najvýznamnejšie faktory, ktoré ovplyvnia dynamiku svetových cien ropy v strednodobom horizonte.

Olejová krivka

Stojí za to začať s čisto technickým momentom. Jeden z postulátov technickej analýzy hovorí, že po období extrémne nízkych cien výmenného aktíva sa v ňom vytvárajú podmienky pre formovanie nového rastúceho trendu a následné obnovenie historického maxima. Samozrejme, v tomto prípade nehovoríme o akciách či dlhopisoch skrachovaných spoločností. Týka sa to aktív, ktoré majú objektívnu vnútornú hodnotu. Ropa ako jedna z najobchodovanejších komodít ju určite má.

V apríli 2020 sme zaznamenali negatívne ceny severoamerickej ropy WTI. Májové futures na dodávku klesli na 37,63 USD za barel v čase realizácie. Umožnil to dočasný akútny nedostatok kapacít na skladovanie „čierneho zlata“ v USA. Kontrakty na ropu Brent sa potom držali v oblasti kladných cien.

O dva roky neskôr sa však na svetovom trhu s ropou vytvoril deficit. Jasne tomu nasvedčuje naliehavé rozhodnutie troch desiatok štátov kolektívne dodať na trh 60 miliónov barelov ropy zo strategických zásob. Spojené štáty poskytnú polovicu tohto objemu. Je zrejmé, že predaj ropy zo strategických zásob je len dočasným opatrením, ktoré čiastočne zmierňuje vznikajúcu palivovú krízu vo vyspelých krajinách.

Súčasný dopyt po rope je ďalej poháňaný rastúcimi medzinárodnými geopolitickými rizikami na najvyššiu úroveň za približne desať rokov. Za takýchto podmienok by ma neprekvapil rast nákladov na futures na ropu Brent na úroveň 140 – 150 USD za barel a vyššie do polovice roku 2022. Opakujem, že na to už boli vytvorené vhodné technické podmienky. Medzitým je zo skúseností dobre známe, že keď sa na trhu vytvoria technické podmienky pre pohyb, novinky, ktoré ho podporujú, začnú „držať krok“.

Trhový podiel

Čo sa týka noviniek v prospech rastu svetových cien ropy, do začiatku marca o ne nie je núdza. Snáď najčastejším a najvýznamnejším stimulom pre vážne zvýšenie cien ropy je periodické zhoršovanie geopolitických rizík v okolí hlavných svetových centier produkcie ropy. Zvyčajne takéto správy prichádzajú z Blízkeho východu. Ale tentoraz ropné futures stúpajú na nečakanú správu, že Rusko spustilo rozsiahlu špeciálnu operáciu na Ukrajine.

Samozrejme, v tomto prípade ešte nehovoríme o hrozbe poklesu ťažby ropy v Ruskej federácii. Západné sankcie však stále ohrozujú stabilitu dodávok energie z Ruska. Už teraz môžu objemy exportu utrpieť v dôsledku možných problémov s medzinárodnými platbami za dodávky. Z dlhodobého hľadiska by sa však nemalo vylúčiť, že Západ Ruskej federácie zavedie čiastočné alebo úplné ropné embargo pozdĺž Iránu.

Mimochodom, Irán využíva možnosť predávať uhľovodíky na svetovom trhu prostredníctvom šedých schém. Oficiálni predstavitelia krajiny dokonca verejne vyhlásili, že sa im podarilo úspešne obísť americké sankcie.

Podiel Ruska na globálnom trhu s ropou je však taký veľký, že sa jednoducho nedá udržať ani nahradiť šedými dodávkami

Podľa podmienok aktuálnej medzinárodnej dohody vo formáte OPEC+ má Ruská federácia právo od februára 2022 zvýšiť produkciu ropy na 10,23 milióna barelov denne. Uvedený objem výroby sa približuje k produkčnej kapacite krajiny. Rusko ho z technologických dôvodov ešte nedosiahlo. Tento problém sa však týka celej aliancie OPEC + a globálneho ropného a plynárenského sektora ako celku, ktorý výrazne zasiahol prudký pokles investícií do prieskumu a ťažby v roku 2020.

Pre porovnanie, iránska ťažba ropy v decembri 2021 predstavovala 2,48 milióna barelov denne, čo je asi štvrtina objemu, ktorý ťaží Rusko. Podľa januárového odhadu OPEC bude celosvetový dopyt po rope v roku 2022 približne 100,8 milióna barelov denne. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že samotná Ruská federácia spotrebuje asi tretinu vyrobenej ropy, jej podiel na svetovom trhu s ropou je v súčasnosti asi 7%.

Je zrejmé, že pri tak elastickej a dopytovanej komodite, akou je ropa, môže jednorazové zníženie ponuky o 7 % spôsobiť oveľa väčší nárast ceny. To môže stačiť na novú aktualizáciu historického maxima v ropných futures. Energetická kríza v Európe a Ázii sa medzitým črtá už od začiatku aktuálnej vykurovacej sezóny na severnej pologuli, teda dávno pred aktuálnym dianím na Ukrajine.

Neschopnosť rýchlo sa vzdať

Od začiatku februára 2022 sledujeme unáhlené zavádzanie sankcií a protisankcií medzi Ruskou federáciou a „kolektívnym Západom“. Veci už zašli tak ďaleko, že došlo k čiastočnému zmrazeniu aktív Centrálnej banky Ruskej federácie a odpojeniu niekoľkých ruských bánk od systému SWIFT. V reakcii na to Ruská federácia dočasne zakázala predaj ruských cenných papierov nerezidentom a pozastavila im vyplácanie úrokov a dividend.

Toto nie je úplný zoznam množstva vzájomných nepriateľských opatrení, ktoré už boli oznámené. Ale stávky v tejto hre stále rastú. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pri tejto príležitosti uviedla, že si uvedomuje negatívne dôsledky sankcií uvalených na Rusko pre Európsku úniu. Inými slovami, EÚ je pripravená priniesť ekonomické obete v záujme politických úvah.

Otázka hypotetického obmedzenia dodávok energie z Ruskej federácie je zároveň diplomaticky vysunutá zo zátvoriek. Opakované vyhlásenia v tomto duchu sa ozývajú z Európy a Spojených štátov na pomerne vysokej úrovni. Postoj k tejto veci dobre sformuloval šéf nemeckého ministerstva hospodárstva Robert Habek:

Musíme zabezpečiť, aby sme neprijali sankcie, ktoré sami nedokážeme uniesť

Robert Habek, nemecký minister hospodárstva

Tvrdí Briti

Najtvrdší postoj v tomto smere zatiaľ zaujalo len Spojené kráľovstvo, ktoré z EÚ vystúpilo. Šéfka tamojšieho diplomatického oddelenia Liz Trussová presadzuje zavedenie limitov na nákup ropy a plynu z Ruskej federácie s cieľom ich postupného znižovania. Ako vidíme, ani ten najradikálnejší uhol pohľadu neznamená okamžité odmietnutie dovozu energie z Ruska.

Mimochodom, taký technologický moment, akým je orientácia rafinérií na spracovanie určitých druhov ropy, pôsobí aj ako vážna prekážka hypotetického rýchleho odmietnutia ruskej ropy. Napríklad niekoľko severoamerických rafinérií je navrhnutých špeciálne na prácu s „ťažkými“ druhmi, ktoré sa ťažia vo Venezuele a Rusku.

Ďalším odstrašujúcim prostriedkom pre vonkajšie sankcie proti exportu ruskej ropy je skutočnosť, že to nepriamo povedie k zvýšeniu cien ďalších kľúčových energetických zdrojov. Patria sem zemný plyn, energetické uhlie a dokonca aj jadrové palivo. V konečnom dôsledku to spôsobí ďalší rast ceny elektriny vo vyspelých krajinách. Vysoké ceny zemného plynu navyše tlmia priemyselnú výrobu hnojív. To nevyhnutne povedie k vážnemu globálnemu zvýšeniu nákladov na potravinárske výrobky počas roka.

Myslím si, že niektoré reštriktívne opatrenia týkajúce sa dodávok ruskej ropy do západných krajín sa predsa len zavedú neskôr. Vhodnejší čas na to príde ku koncu aktuálnej vykurovacej sezóny. Je pravdepodobné, že kroky týmto smerom budú spojené s uvoľnením alebo zrušením medzinárodného ropného embarga voči Iránu.

Pre Rusko však bude možné blížiace sa zníženie dodávok ropy do západných krajín nepríjemnou, no nie fatálnou udalosťou. EÚ a USA nie sú výhradnými nákupcami čierneho zlata vo svete. Čo sú v tomto smere aspoň Čína a India. Možnosť úplného zablokovania predaja ruskej ropy na svetovom trhu zároveň vyzerá nepravdepodobne.

S najväčšou pravdepodobnosťou budeme pozorovať určité prerozdelenie svetového trhu s ropou z hľadiska geografie dodávok. To by mohlo byť dobré riešenie pre Rusko aj jeho oponentov. Obrazne povedané, od zmeny miest výrazov sa suma nezmení.

Článok vyšiel na webovom sídle agentúry TASS s poznámkou: “Názor redakcie nemusí odrážať názory autora”.

S týmto sa stotožňuje aj redakcia SKsprávy, ktorá uverejňuje rôznorodé materiálny na zabezpečenie ústavného práva na názorovú pluralitu, ktorá v demokracii zabezpečuje servis pre utváranie si vlastných názorov čitateľov.

 

SKSPRAVY

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/na-pozadi-sankcii-hrozi-svetu-prerozdelenie-trhu-s-ropou/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings