Západné rozprávanie o dva mesiace starej vojne na Ukrajine presiaknuté rétorikou „demokracia verzus autokracia“ sa dramaticky zmenilo s tvrdením amerického ministra obrany Lloyda Austina na tlačovej konferencii v Poľsku v pondelok po jeho a ministerstve zahraničných vecí. Výlet Antonyho Blinkena do Kyjeva, že Washington chce „vidieť oslabené Rusko“.
David Sanger v New York Times poznamenal, že Austin „uznáva transformáciu konfliktu, z bitky o kontrolu nad Ukrajinou na bitku, ktorá stavia Washington priamo proti Moskve“. Ale toto v skutočnosti nie je premena.
Sangerov kolega z Washington Post, David Ignatius, pred viac ako tromi mesiacmi napísal, že Bidenova administratíva pracuje na pláne, ako dostať Rusko do blogov na Ukrajine a odbúrať ho tak, že sa na svetovej scéne stane oveľa slabšou mocnosťou. .
Pre Kremeľ by Austinova poznámka určite nebola prekvapením. Ešte v pondelok prezident Vladimir Putin na stretnutí v Kremli zopakoval, že USA a ich spojenci sa snažia „rozdeliť ruskú spoločnosť a zničiť Rusko zvnútra“.
Putin sa k tejto téme opäť vrátil v stredu a poukázal na to, že „sily, ktoré historicky presadzovali politiku zameranú na zadržiavanie Ruska, jednoducho nepotrebujú takú nezávislú a veľkú krajinu, dokonca podľa nich enormne veľkú. Veria, že samotná jeho existencia pre nich predstavuje hrozbu.“
V skutočnosti niekoľko vnímavých západných pozorovateľov odhadlo, že Kremeľ sa fakticky dostal do pasce nastraženej USA, ktorej cieľom je zvrhnúť Putinov režim. Keď sa nad tým zamyslím, ten slávny gaffe z 26. marca predsa len nebol gaffe, keď prezident Biden vo Varšave vyslovil improvizovanú, nespisovnú poznámku: „Preboha, tento muž (Putin) nemôže zostať v moc.”
Napriek tomu Austinova poznámka znamená, že v geopolitickej situácii dochádza k dramatickej zmene, ktorá môže mať pozitívne alebo negatívne výsledky. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok varoval Západ, že zotrvanie v rusko-ukrajinskej vojne predstavuje „vážne“ a „skutočné“ riziko tretej svetovej vojny a „nesmieme to podceňovať“.
Isté je, že konflikt pomaly, ale isto prechádza do novej fázy. Zahraniční bojovníci a vojaci z pravidelných jednotiek NATO čoraz viac posilňujú frontové línie vyčerpanej ukrajinskej armády.
To znamená, že je potrebné pochopiť aj optiku. Austinov vojnový krik prichádza krátko po tom, čo Mariupol padol do rúk ruských síl. Niekoľko tisíc ukrajinských nacionalistov a niekoľko stoviek vojenského personálu z krajín NATO je uväznených v podzemnom labyrinte v komplexe Azovstal v meste, ktorý ruské sily uzavreli. Bola to ťažká rana pre prestíž USA.
Ruská “špeciálna operácia” je na dobrej ceste – „zomlela“ ukrajinské sily k zemi, aby som si požičal grafický výraz od britského premiéra Borisa Johnsona. Ruské vysoko presné rakety v pondelok zasiahli najmenej šesť železničných rozvodní na západnej Ukrajine a zničili železničné zariadenia v Krasnoje, Zdolbunove, Žmerinke, Berdičev, Kovel, Korosteň, ktoré mali byť kľúčovými prekladiskami pre dodávky západných zbraní do Ukrajiny v regióne Donbas. Železničná komunikácia v niekoľkých západných regiónoch Ukrajiny je fakticky zablokovaná.
Správy z východu ukazujú, že ukrajinské sily utrpeli veľké straty. Ruské sily dobyli mesto Kremennaja a blížia sa k mestu Lyman, čím by získali kontrolu nad priamou cestou do Slavjanska z východu.
Bez ohľadu na Austinovu medializovanú rétoriku Ukrajina nielenže nevykazuje žiadne známky víťazstva, ale stále krváca a územie pod skutočnou kontrolou ukrajinskej vlády sa neustále zmenšuje.
Americkí predstavitelia pripúšťajú, že Pentagonu chýba schopnosť sledovať zbrane, ktoré tam vchádzajú. Bidenova administratíva však doteraz minula na Ukrajinu približne 4 miliardy dolárov. V tom visí rozprávka. Kto sú skutoční príjemcovia dodávok z USA? Miera korupcie na Ukrajine je obrovská.
Jasnou pravdou je, že kým budú môcť byť ukrajinským bojovým jednotkám dodané zmysluplné objemy ťažkých zbraní, potrvá ešte mnoho týždňov či mesiacov, no medzitým sa bude bitka o Donbas takmer výlučne odohrávať na základe súčasnej sily na zemi.
V podrobnej analýze tento týždeň bývalý plukovník americkej armády a plodný mediálny komentátor Daniel Davis dospel k záveru: „Západným vládam bude trvať príliš dlho, kým prídu s koherentným plánom vybavenia a potom pripraví, odošle a doručí súpravu jeho cieľ v časovom rámci, ktorý by mohol poskytnúť kyjevským jednotkám schopnosť nakloniť rovnováhu proti Rusku.
Pointa je nasledovná: Geopolitickou agendou Bidenovej administratívy je predlžovanie vojenského konfliktu, ktorý okrem vojenského a diplomatického oslabenia Ruska mení Európu na bojisko a robí kontinent na veľmi dlhú dobu silne závislým od vedenia USA.
Pre Bidena vojna poskytuje užitočné rozptýlenie v politike USA vo volebnom roku.
Austin usporiadal v pondelok na americkej základni v Nemecku konferenciu spojencov USA s cieľom vytvoriť mesačnú kontaktnú skupinu pre sebaobranu Ukrajiny s cieľom koordinovať „úsilie o dlhodobé posilnenie ukrajinskej armády“. Má zlovestný vzhľad „koalície ochotných“. Dokonca aj Izrael bol naverbovaný. USA však podceňujú pevné ruské odhodlanie plne realizovať ciele “špeciálnej operácie” na Ukrajine. Moskva neprerazí žiadne zátarasy, bez ohľadu na to, čo to stojí.
Putin dnes vydal prísne varovanie:
Ak sa niekto zvonku pokúsi zasahovať do súčasného vývoja, mal by vedieť, že skutočne vytvorí strategické hrozby pre Rusko, ktoré sú pre nás neprijateľné, a mal by vedieť, že naša reakcia na útoky bude okamžitá, rýchla
Jasne uviedol, že Rusko má vojenské kapacity, ktorým sa USA nemôžu rovnať.
„Máme na to všetky nástroje, nástroje, ktorými sa iní momentálne nemôžu pochváliť, ale pokiaľ ide o nás, my sa chváliť nebudeme. Využijeme ich, ak to bude potrebné a bol by som rád, keby si to každý uvedomil. V tejto súvislosti sme urobili všetky potrebné rozhodnutia,“ varoval Putin.
K. Bhadrakumar / Indianpunchline