Ilustračné foto: Pixabay
Je pravdepodobné, že hlavné pravidlá EÚ zamerané na jednotky Alphabet Google, Amazon, Apple, Meta a Microsoft na stanovenie globálneho štandardu a môže dokonca prinútiť technologických gigantov byť inovatívnejšími, uviedli právnici a experti.
Európska protimonopolná šéfka Margrethe Vestagerová vo štvrtok získala podporu od členov Európskej únie a zákonodarcov EÚ pre svoj návrh, zákon o digitálnych trhoch (DMA), aby po prvý raz ovládol právomoci technologických gigantov prostredníctvom legislatívy, a nie zdĺhavým protimonopolným vyšetrovaním.
DMA stanovuje zoznam úloh a nie zameraných na hlavné obchodné praktiky každého technologického giganta.
Globálna zvieracia kazajka na Big Tech
“DMA tu zostane a bude sa rýchlo odzrkadľovať v mnohých krajinách. Flexibilita, ktorú mali veľké technológie, bude obmedzená, pretože regulačná “zvieracia kazajka” bude celosvetovo prísnejšia,” povedal Ioannis Kokkoris, profesor súťažného práva na Queen Mary University v Londýne.
Prechod Vestager na legislatívu prišiel uprostred frustrácie z pomaly sa pohybujúcich protimonopolných vyšetrovaní, ktoré prinášajú nápravné opatrenia kritizované konkurentmi ako nedostatočné, pričom Google často uvádzajú ako príklad napriek tomu, že dostal pokuty vo výške viac ako 8 miliárd eur (8,8 miliardy dolárov).
Ale nové pravidlá majú tiež potenciál podnietiť viac inovácií v rozpore s obavami technologických gigantov, povedal Nicolas Petit, profesor práva hospodárskej súťaže na Európskom univerzitnom inštitúte vo Florencii. Môže to dokonca podporiť obchodné modely niektorých spoločností, povedal.
Myslím si, že DMA nepriamo uprednostňuje obchodné modely založené na predplatnom alebo speňažovaní na úrovni zariadení. V budúcnosti by sme mohli vidieť viac (zvýšených) cien a vertikálnu integráciu do hardvéru
povedal Petit.
Presadzovanie DMA si však bude vyžadovať väčší tím, než je malá skupina plánovaná Európskou komisiou, povedal Thomas Vinje, partner právnickej firmy Clifford Chance v Bruseli, ktorý radil konkurentom v prípadoch proti Microsoftu, Google a Apple.
“Komisia pri návrhu DMA navrhla, aby ho presadzoval tím 80 ľudí. Na účinné presadzovanie to nebude stačiť,” povedal.
“Ďalšou veľkou otázkou je, kto v Komisii to bude presadzovať. Iba GR COMP (súťažní funkcionári) majú technické a priemyselné znalosti a skúsenosti s týmito spoločnosťami, aby mohli účinne presadzovať DMA. Ak ostatní v Komisii, ako napríklad GR Connect (digitálne úradníci), majú presadiť DMA, bude to mŕtva litera.“
DMA je len prvým krokom k zabezpečeniu toho, aby technologickí giganti hrali čestne, povedal Alec Burnside, partner právnickej firmy Dechert v Bruseli.
“DNA nie je od začiatku dokonale vytvorený všeliek a vrátnici sa bez pochýb pokúsia prejsť okolo nej. Rím nebol postavený za deň, ani diaľničné predpisy neboli dokonalé, keď boli počaté,” povedal.
“Nové pravidlá pre digitálnu ekonomiku sa budú formovať v nasledujúcom období a DMA je veľmi dôležitým prvým krokom.”
Foo Yun Chee / Reuters
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/nove-pravidla-eu-regulujuce-americkych-technologickych-gigantov/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia