NY TIMES: Vojna na Ukrajine predstavuje varovanie pre svetový liberálny poriadok

Ilustračné foto: iStock

Medzinárodná odpoveď ukazuje, že liberalizmu ešte nejaký život zostal. Výzvy, ktoré predstavuje slabnúca moc USA a rastúce autoritárstvo, však zostávajú hrozivé, píše Damien Cave pre noviny New York Times.

Liberálny svetový poriadok je už nejaký čas na infúziách. Prezident Biden vo svojom inauguračnom prejave označil demokraciu za „krehkú“. Ruský prezident Vladimir V. Putin pred dvoma rokmi povedal , že „liberálna myšlienka prežila svoj účel“, zatiaľ čo čínsky vodca Si Ťin-pching vychvaľoval silu všemocného štátu a ako sa vyjadril vlani v marci , “sebadôvera v náš systém.”

Ide o udržanie systém nového svetového poriadku

Mnohonárodná odpoveď na ruskú inváziu na Ukrajinu ukázala, že zánik globálneho povojnového poriadku založeného na pravidlách nemusí byť nevyhnutný. Pred mesiacom nikto nepredpovedal, že Nemecko zvráti desaťročia vojenskej váhavosti a naleje 100 miliárd eur do svojho obranného rozpočtu , alebo že Švajčiarsko zmrazí aktíva ruských oligarchov, alebo že YouTube, futbalové majstrovstvá sveta a globálne energetické spoločnosti škrtnú väzby na Rusko.

Ale znovuobjavenie vojny v Európe je tiež znamením. S batoľatami ukrytými v tuneloch metra a ohrozenými jadrovými elektrárňami ide o globálnu leteckú sirénu – varovanie, že Američanmi vedený systém internacionalizmu sa musí dostať späť do tempa, do vojny a boja proti autoritárstvo, ktoré príde.

„Globálny systém bol skonštruovaný v 50-tych rokoch minulého storočia a ak o ňom uvažujete ako o aute z tých rokov, je ošúchané, v niektorých smeroch zastarané a dalo by sa dobre vyladiť,“ povedal James Stavridis, bývalý americký námorník. admirál a bývalý veliteľ NATO v Európe. „Stále je však na ceste, valí sa a, dosť s iróniou, Vladimír Putin urobil za týždeň viac energie, než čokoľvek, čo si pamätám.

Takmer všeobecne, od lídrov v Európe a Ázii až po súčasných a bývalých amerických predstaviteľov, je Ukrajina vnímaná ako test na prežitie 75-ročnej myšlienky: že liberálna demokracia, americká vojenská sila a voľný obchod môžu vytvoriť podmienky pre mier a globálnu prosperitu.

Koniec americkej éry?

Pretože zakladateľ tohto konceptu, Spojené štáty americké, naďalej bojuje – so straníctvom, Covidom a neúspechom vo vzdialených vojnových zónach – mnohí lídri zahraničnej politiky už teraz vidia Ukrajinu v hrozných podmienkach, ako oficiálny koniec americkej éry a začiatok viac sporný, multipolárny moment.

Minimálne desaťročie sa liberálne demokracie vytrácajú. Ich počet vyvrcholil v roku 2012 so 42 krajinami a teraz ich je len 34 , kde žije iba 13 percent svetovej populácie, podľa V-Dem, neziskovej organizácie, ktorá študuje vlády. V mnohých z nich, vrátane Spojených štátov, je „toxická polarizácia“ na vzostupe.

Slabé vyhliadky prežitia ukrajinského vedenia

Pre Ukrajinu a jej demokraticky zvolených vodcov sú vyhliadky na prežitie obzvlášť slabé. Sankcie, preferovaná zbraň protiputinovskej koalície, majú za sebou dlhú históriu zlyhania pri zmene správania nečestných štátov alebo vodcov. A napriek všetkým rečiam o obrane slobody pán Biden opakovane sľúbil, že žiadni americkí vojaci nebudú bojovať za právo Ukrajiny na existenciu, aj keď milión utečencov už utieklo a zdá sa, že Putin má v úmysle dobyť celú krajinu.

Ukrajina môže byť tiež len prvým z niekoľkých testov pre staré poriadky. Pán Xi, čínsky vodca, pred niekoľkými mesiacmi  povedal, že „znovuzjednotenie s Taiwanom – ďalšou demokraciou žijúcou v tieni autoritárskeho suseda – „musí byť dosiahnuté“.

Biden vo svojom prejave o stave Únie v utorok otvorene hovoril o budúcom riziku a povedal: „Keď diktátori nezaplatia cenu za svoju agresiu, spôsobia ešte väčší chaos.“ Trval na tom, že slobodný svet berie Putina na zodpovednosť.

Znovuoživenie USA po afganskom debakli?

A dokonca aj niektorí skeptici vidia známky liberálnej obnovy. Ryan C. Crocker, bývalý americký veľvyslanec na dôchodku v Iraku a Afganistane, povedal, že po katastrofálnom stiahnutí Američanov z Kábulu Bidenova administratíva dokázala, že Spojené štáty môžu stále viesť a zhromaždiť silnú globálnu odpoveď.

Robert Kagan, historik, ktorého najnovšia kniha „ The Jungle Grows Back: America and Our Imperiled World“ bola často citovaná počas ukrajinského konfliktu, povedal, že aj on bol príjemne prekvapený tým, ako rýchlo sa liberálny poriadok „zacvakol späť na svoje miesto“.

“Došlo k významnému opätovnému potvrdeniu mnohých starých lekcií, ktoré sme sa naučili už dávno a na ktoré sme zabudli,” povedal.

Zdá sa, že jednou lekciou je, že na alianciách záleží. Pre mnohých však najdôležitejšia lekcia odráža to, čo Franklin D. Roosevelt a Harry S. Truman dospeli k záveru o druhej svetovej vojne: Amerika nemôže ustúpiť do izolacionizmu; jeho vlastná prosperita závisí od aktívnej snahy udržať hlavné svetové mocnosti v mieri.

„Stali sme sa čoraz ľahostajnejšími – preto je príklad Putina taký nápadný,“ povedal Kagan, ktorý v rokoch 1984 až 1988 slúžil na ministerstve zahraničia USA. -Americký svet by vyzeral – len by sa prispôsoboval iným ľuďom s odlišnými názormi – takže dôsledkom toho, že je vojna, je to pre ľudí šokujúce.”

“Malo by ich to prinútiť prehodnotiť svoje predchádzajúce predpoklady o tom, čo by Amerika mala robiť,” dodal.

Prestavba liberálneho modelu

Každý pokus o prestavbu modelu intervencie sa však musí vysporiadať s náročnou nedávnou históriou. Nákladná „vojna proti terorizmu“, ktorá nasledovala po útokoch z 11. septembra 2001, posunula zameranie krajiny a podkopala dôveru sveta v americké zámery a kompetencie.

Invázia do Iraku napriek globálnym protestom, s videním, že vojny sa ťahajú desaťročia bez väčšieho pokroku – to bolo pre americkú verejnosť priveľa, povedala Vanda Felbab-Brown, vysoká pracovníčka z Brookings Institution v rozhovore na hranici medzi Líbyou a Tuniskom.

“Máš také vyčerpanie zo zomierania pre nič za nič,” povedala. “Aby sa Taliban vrátil k moci a so skorumpovanou irackou politikou riadenou Iránom.”

Globálna finančná kríza v roku 2008 opäť zasiahla americký spôsob sveta. Wall Street a Washington, nie Moskva alebo Peking, spôsobili ekonomický chaos bez toho, aby riešili nárast nerovnosti spojený s globalizáciou. Potom prišiel prezident Donald J. Trump, ktorý všetku frustráciu premenil na vnútorne zameranú kampaň krivdy.

Podľa jeho názoru sa Spojené štáty stali skôr obeťou než príjemcom „poriadku založeného na pravidlách“. Pre pána Trumpa neboli európske národy spojencami, ale len zástancami. A zatiaľ čo pán Biden odvtedy tvrdil, že „Amerika je späť“, väčšina sveta sa stále pýta: Ako dlho?

Američanom klesá záujem o globálne dianie,  nie však elitám

Prieskumy stále poukazujú na klesajúci záujem Američanov o medzinárodné dianie a klesajúcu vieru v schopnosť demokracie konať. Politické rozdiely dosiahli dostatočne vysoké úrovne na porovnanie s občianskou vojnou.

„Najväčšou výzvou pre systém je domáca základňa americkej moci,“ povedal Ivo Daalder, prezident Chicagskej rady pre globálne záležitosti a veľvyslanec pri Severoatlantickej aliancii za prezidenta Baracka Obamu. „Stále je to jediná globálna vojenská veľmoc, stále je to najväčšia ekonomika a je to jediná veľmoc, ktorá spája ostatné krajiny. Otázka znie: Dovoľuje domáca politika Amerike hrať túto vedúcu úlohu?

Po štyroch rokoch „Amerika na prvom mieste“ „sú,“ povedal pán Daalder, „oprávnené pochybnosti“. Rovnako ako pán Putin, aj pán Xi má viac než len pochybnosti.

Ian Storey, vedúci pracovník Inštitútu ISEAS-Yusof Ishak v Singapure, povedal, že to, čo sa deje na Ukrajine, „ani trochu nezmení ideologické presvedčenie Si Ťin-pchinga“.

Hoci odpor voči invázii môže viesť k jeho výpočtom o Taiwane, najmocnejší líder Číny za posledné desaťročia je nakoniec presvedčený, že „západný svet pod vedením USA mizne a budúcnosť je autoritárstvo,“ povedal Storey. “Zatiaľ čo sa liberálny poriadok zhromaždil na obranu Ukrajiny, on to bude považovať za prešľap.”

USA proti Rusku a Číne

Aby to bolo viac, mnohí argumentujú, že americká politika sa potrebuje uzdraviť – rýchlo. Vedúci predstavitelia krajiny musia vysvetliť hodnotu angažovanosti, ako to urobil Roosevelt pred druhou svetovou vojnou, poznamenávajú historici, a oživiť americkú demokraciu a inštitúcie medzinárodného poriadku, ktoré ešte musia výrazne zmeniť alebo rozšíriť svoju schopnosť čeliť výzvam Číny a Ruska.

Zároveň aj ostatné demokracie musia prevziať väčšiu medzinárodnú záťaž s peniazmi, obranou a zvolávaním spojencov.

Pán Daalder si predstavuje systém, v ktorom sa 12 alebo 13 najväčších demokracií sveta delí o vedenie, „kde sú USA možno prvé medzi rovnými, ale stále sú jedny medzi rovnými“.

Michael Fullilove, výkonný riaditeľ Lowyho inštitútu v Sydney a autor knihy o Rooseveltovi, opísal takéto zoskupenie ako súbor, v ktorom krajiny ako Nemecko a Austrália kráčajú vpred k väčším úlohám.

Príjemcovia z liberálneho medzinárodného poriadku si uvedomili, že musia slúžiť v jeho osobnej stráži

povedal.

Jednota pod americkým vedením

Pán Crocker bol jedným z mnohých, ktorí položili stávky tým najprísnejším spôsobom.

„Ak vyjdeme z Ukrajiny s naratívom, že zjednotené NATO, zjednotená Európa boli schopné čeliť Putinovi,“ povedal, „pohneme sa vpred, aby sme sa vysporiadali s nevyhnutnými výzvami, ktoré nás čakajú, z pozície jednoty a amerického vedenia.“

Ak Rusko prevezme väčšinu alebo celú Ukrajinu a Putin bude mať stále na starosti prevažne stabilnú ruskú ekonomiku, dodal: „Vitajte v novom svete neporiadku“.

Damien Cave

O autorovi: Damien Cave je vedúci kancelárie NY Times v Sydney v Austrálii. Predtým pôsobil v Mexico City, Havane, Bejrúte a Bagdade. Od nástupu do The Times v roku 2004 bol tiež zástupcom národného redaktora, šéfom kancelárie v Miami a reportérom Metro.

poznámka: medzititulky redakcia SKsprávy. Článok pôvobne vyšiel v New Yort Times

 

 

SKSPRAVY

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/komentare/ny-times-vojna-na-ukrajine-predstavuje-varovanie-pre-svetovy-liberalny-poriadok/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings