Tradíciu pochodov s cieľom vyjadriť podporu Orbánovmu kabinetu založilo združenie Fórum občianskeho zomknutia (CÖF) v roku 2012.
Státisíce priaznivcov vlády premiéra Viktora Orbána sa zúčastnili v sobotu v Budapešti na ôsmom Pochode mieru. Okrem osláv štátneho sviatku 65. výročia vypuknutia revolúcie proti diktatúre a sovietskej okupácii v roku 1956 si podľa organizátorov podujatia pripomenuli aj 15. výročie “policajného teroru vtedajšieho premiéra Ferenca Gyurcsánya“.
Tradíciu pochodov s cieľom vyjadriť podporu Orbánovmu kabinetu založilo združenie Fórum občianskeho zomknutia (CÖF) v roku 2012.
Trasa sobotňajšieho pochodu viedla z Nábrežia Technickej univerzity na križovatku Andrássyho cesty s Bajcsy-Zsilinszkého cestou, kde s prejavom vystúpi Orbán. V pochode, na ktorý pricestovali autobusmi účastníci z celého Maďarska i Maďari žijúci v susedných krajinách, sa okrem maďarských vlajok objavili tabule s nápismi “Nikdy viac” a “Stop Gyurcsány“.
Podľa organizátorov chcú týmto podujatím odkázať, že mnohým záleží na zachovaní suverenity Maďarska. Predseda CÖF László Csizmadia pre denník Magyar Nemzet v tejto súvislosti povedal, že tlak z Bruselu na Maďarsko a jeho občanov silnie, pričom ľavica sa snaží spojiť s Bruselom v záujme zosadenia Orbánovho kabinetu.
Účastníci pochodu si pripomenuli aj výročie zásahu polície, ktorá 23. októbra 2006 popoludní zasiahla v Budapešti proti demonštrantom protestujúcim proti Gyurcsányovej vláde. Voči davu, ktorý smeroval k parlamentu, zasiahla vtedy polícia gumovými projektilmi, slzotvorným plynom a vodnými delami.
Vláda v súvislosti s oficiálnym programom štátneho sviatku výročia revolúcie a s náboženskými sviatkami začiatkom novembra vydala nariadenie, ktorým zrušila pre uvedené obdobie aktuálne platné epidemiologické opatrenia. Na masových zhromaždeniach s počtom nad 500 osôb sa tak môžu zúčastniť aj nezaočkovaní ľudia, a to aj napriek tomu, že v piatok zaznamenali polročný rekord s denným prírastkom 2584 prípadov infikovaných novým druhom koronavírusu a 24 obetí ochorenia COVID-19.
Organizátori provládnych i protivládnych zhromaždení vyzvali účastníkov, aby si nasadili rúška, ktoré sú ale v Maďarsku povinné iba v zdravotníckych zariadeniach.
Povstanie v Maďarsku vypuklo 23. októbra 1956. K pokojnému protestu študentov, ktorí požadovali väčšie politické slobody, sa postupne pridala inteligencia, robotníci i roľníci, ktorí žiadali slobodu po rokoch stalinistického útlaku.
Demonštrácie prerástli do ozbrojeného odporu proti sovietskym vojakom, ktorí mali potlačiť revolúciu. Tú po dvoch týždňoch krvavo potlačila sovietska Červená armáda, pričom zahynulo takmer 3000 ľudí, 12.000 ďalších utrpelo zranenia a približne 200.000
-red3-