Ilustračné foto: screenshot/TA3
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala na odmietnutie nenávisti. Apeluje, aby slušnosť na Slovensku ostala normou. V posledných týždňoch je podľa nej v spoločnosti cítiť, že sa Slovensko vydalo cestou, z ktorej nemusí byť návratu, pretože za ňou sú už len fyzické útoky a hrubosť vo verejnom priestore. Hlava štátu adresovala výzvu Slovákom spolu s viac ako 30 osobnosťami z rôznych sfér spoločenského života.
“Vidíme, že zachádzame priďaleko, keď sa ľudia, ktorí s najlepším vedomím robia svoju prácu, nemôžu cítiť bezpečne ani doma. Lekári, vedci, policajti, záchranári, politici, poslanci,” skonštatovala prezidentka.
Reagovala zjavne až na posledné udalosti namierené proti ľuďom jej liberálneho kmeňa, ktorí najmä cez aktivistov sorošovými zdrojmi dotovaného tretieho sektora, tzv. občianskej spoločnosti, otvorili pandorinu skrinku s názorovou nenávisťou k opačným postojom, nálepkovaním nositeľov nemainstreamových, teda neamericko-nebruselských názorov ako „dezolátov, opice, extrémistov, fašistov…“
Toto hejtovanie a násilné presadzovanie jediného správneho názoru, pripomínajúce totalitné praktiky, sa premietlo aj do korporátnych médií, vlastnených zahraničnými korporáciami alebo domácimi milionármi.
Práve názorové skupiny stojace za prezidentkou siali dlho tento vietor, a teraz sa spolu so Zuzanou Čaputovou čudujú, že prišla občianska búrka.
Nastavené zrkadlo prezidentke
Prezidentka opäť v priamom prenose dokázala, že národu nerozumie, že si stále žije vo svojej progresívno-slniečkárskej bubline odtrhnutá nielen od reality, ale aj od väčšiny národa. Odhliadnuc od jej teatrálno-mentorského štýlu, mierila opäť na líšku, ale trafila Marišku. Asi si nevšimla, že za rozvratom spoločnosti v nastoľovaní totalitných praktík jediného správneho názoru stojí značná časť politických mimovládok a tzv.občianskej spoločnosti.
Odmietnutie hrubosti, aj šírenie nenávisti voči názorovým oponentom je nepochybne pre národ žiadúce, len apely nemôžu smerovať zas len na jednu stranu. Nielen neslušnosť, ale aj jednostrannosť sa totiž stávajú normou. A možno práve pretláčanie jednostrannosti postojov generuje potom tú neslušnosť, keď je časť spoločnosti zahnaná do kúta.
Naozaj trápne vyznievajú apely na národnú jednotu od bojovníkov liberálneho kmeňa, ktorých pracovnou metódou je rozdeľovať spoločnosť podľa starého kréda „rozdeľuj a panuj“. Žiaľ, robia to najmä pre panovanie cudzích nad Slovenskom a Slovákmi.
Zastávať sa tých policajtov, ktorí nemilosrdne vystrelia projektil do protestujúceho občana, lekárov, ktorí odmietajú poskytovať starostlivosť neočkovaným alebo ich za to šikanovať a ponižovať, zastávať sa poslancov, ktorých arogancia v televíznych diskusiách, ale aj v parlamente preráža vysoký strop v sále Národnej rady, tak to nie je vôbec humánne, ani slušné.
Rovnako je neslušné od hlavy štátu apelovať na občanov, „aby sme spolu hovorili“, keď sama prezidentka zmarila a marí najväčšiu celonárodnú a najdemokratickejšiu diskusiu cez vyhlásenie referenda nielen o kontroverznej okupačnej zmluve s USA, ale aj o predčasných voľbách.
Ak bude takto Zuzana Čaputová pokračovať a čoraz viac ľudí nebude cítiť, že nie je ich prezidentka, lebo bude hatiť priamu demokraciu obštrukciami a právnymi kľučkami, môže sa jej stať, že návšteva občanov raz zaklope aj na jej dvere a ľud bude žiadať vysvetlenie. Republika. na ktorej čele stojí, je totiž aj res publica – vec verejná, vec verejnosti. Na názor verejnosti, najmä na ľudí, spotrebiteľov, pacientov, voličov, občanov… by nijaký ústavný ani verejný činiteľ nemal zabúdať. Lebo na diskusiu musia byť nielen minimálne dvaja, ale aj vôľa dohodnúť sa a tohto druhého s opačným názorom nenálepkovať, neobviňovať, ale si ho vypočuť.
-red1-