Ilustračné foto: Pixabay
Podľa jednej starej arabskej múdrosti mier prináša bohatstvo, bohatstvo prináša pýchu, pýcha prináša vojnu, vojna prináša chudobu, chudoba pokoru a až pokora prináša mier.
Na ukončenie vojny si totiž treba priznať porážku (pokoriť sa) a dohodnúť, vyjednať s víťazom mier. Niekedy je to kompromis, inokedy bezpodmienečná kapitulácia.
Dosť na tom, že nebyť vojny, tak ľudia si zrejme ani nedokážu poriadne vychutnať mier a predovšetkým – nevedia si ho vážiť. Po skončení tej najstrašnejšej vojny pred 77 rokmi si ho cenili tak vysoko, že začali od svetových lídrov žiadať tzv. trvalý mier, čiže mier bez vojen, píše iniciatíva Zjednotení za mier na svojej sociálnej sieti.
Argumentujú to aj v kontexte prieskumu verejnej mienky, pretože práve mier sa stal pre Slovákov najvyššou želanou hodnotou.
V tzv. Národnom prieskume hodnôt Slovenska, ktorý uskutočnila iniciatíva Slovak Global Network (SGN) v spolupráci s agentúrou Focus, Centrom pre spoluprácu a Barrett Values Centre, sa ukázalo, že dnes považuje mier za kľúčovú kultúrnu hodnotu viac ako tretina opýtaných (428).
Vďaka tomu sa z predposlednej priečky (234 odpovedí v 2021) dostala rovno na prvú. Ešte pred piatimi rokmi v podobnom výskume verejnej mienky sa mier nedostal ani do prvej desiatky zo stovky ponúkaných možností, zdôrazňuje iniciatíva Zjednotení za mier.
-red2-