Voľby do Národnej rady (NR) SR by v auguste vyhrala strana Hlas – sociálna demokracia so ziskom 19,5 percenta hlasov. V prieskume volebných preferencií nasleduje strana SaS (14,7 percenta) a Smer-SD (11,3 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý organizovala od 10. do 15. augusta na vzorke 1000 respondentov. Určite by išlo voliť a aj vie, koho 66,5 percenta opýtaných.
Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie OĽANO s 9,8 percenta, Progresívne Slovensko s 8,9 percenta a Sme rodina so ziskom 6,6 percenta hlasov. Hranicu päť percent by prekročilo aj KDH so 6,3 percenta.
Do Národnej rady SR by sa nedostala Republika (4,5 percenta) ani Kotlebovci – ĽSNS (3,9 percenta). Pred jej bránami by zostala aj SNS so ziskom 3,5 percenta, Aliancia (3,3 percenta) a strana Za ľudí s troma percentami. Dobrá voľba by podľa prieskumu získala 1,5 percenta a Spolu – občianska demokracia 1,2 percenta.
Po pol percente by sa ušlo stranám Maďarské fórum a Socialisti.sk. KSS by dosiahla 0,3 percenta a zhodne po 0,2 percenta by mali Život – Národná strana, Strana zelených a Starostovia a nezávislí kandidáti. Slovenské hnutie obrody by podľa prieskumu malo 0,1 percenta.
Hlas-SD by podľa týchto výsledkov získal 38 postov v parlamente, SaS 29 a Smer-SD 22 poslancov. OĽANO by malo 19 kresiel, Progresívne Slovensko 17 kresiel, Sme rodina by získalo 13 mandátov a KDH 12.
Redakčná analýza
Z výsledkov vyplýva, že v podstate by sa nič zásadné nezmenilo. Koalícia (SaS, OĽaNO, Sme rodina) posilnená o PS a KDH by disponovala opäť ústavnou väčšinou 90 mandátov v parlamente. Aj bez KDH alebo bez PS by malo jadro súčasnej koalície väčšinu (77, resp.78 hlasov).
V parlamente by pri takomto rozložení nebola ani jedna pronárodná strana! Spolu by však Republika, ĽSNS, SNS, Život-národná strana a SHO mali 12,2%. Nielen všetkých päť pronárodných subjektov, ale aj tri prvé by de fakto boli tretím najsilnejším subjektov s približne 24-25 mandátmi. To by výsledok volieb podstatne inak vyzeral.
Žiaľ, národné sily sú rozdrobené a hrozí ich definitívne vyšachovanie z parlamentu a pokračovanie hybridných vlád, či dokonca staro-novej zostavy alebo mačko-pes s účasťou HLAS-u, ak by SaS chcela vyšachovať Matovičových Obyčajných ľudí do opozície spolu so Smerom.
Zásadná kvalitatívna zmena pomerov tak zatiaľ nehrozí. Preto by Slováci mali začať prehodnocovať svoju prioritu a pozerať sa na výsledok volieb ako na celok a namiešať karty tak, aby výsledná vláda bola schopná vyviesť štát z fatálnej krízy morálnej, politickej, aj ekonomicko-sociálnej.
Upozornenie: Analýzu sme robili na podklade výsledkov, ktoré nemusia odrážať realitu a môžu sa líšiť od výsledkov iného prieskumu. V sekcii Infografika si môžete pozrieť výsledkový graf.
-red1-