Ilustračné foto: americká protilofná strela
Bolo by naozaj ťažké uveriť, že Spojené štáty nie sú v zástupnej vojne s Ruskom, ak sú pravdivé správy, že plánujú poslať na Ukrajinu protilodné rakety.
V skutočnosti ministerstvo zahraničných vecí presne nepoprelo túto exkluzívnu správu od Reuters , že Washington je pripravený podeliť sa o svoje zbrojné schopnosti, aby pomohol „poraziť ruskú námornú blokádu… uprostred obáv, že silnejšie zbrane, ktoré by mohli potopiť ruské vojnové lode, by zintenzívnili konflikt“.
“Tak ako sa mení konflikt, mení sa aj naša vojenská pomoc na dodanie kritických spôsobilostí, ktoré Ukrajina potrebuje pre dnešný boj, keď sa ruské sily zapájajú do obnovenej ofenzívy na východnej Ukrajine,” uviedol v piatok hovorca Pentagonu.
Jediné, čo sa priamo popiera, sú tvrdenia poradcu ukrajinského ministerstva vnútra, ktorý v piatok na Twitteri napísal , že
„USA pripravujú plán na zničenie [ruskej] Čiernomorskej flotily. Efektívna práca Ukrajincov na [ruských] vojnových lodiach presvedčila [USA] pripraviť plán na odblokovanie [ukrajinských] prístavov. Diskutuje sa o dodávkach silných protilodných zbraní.”
Hovorca Pentagonu John Kirby ktorého sa na to pýtali na piatkovom brífingu, bol neústupný: “Môžem vám definitívne povedať, že to nie je pravda.” To má, žiaľ, štipľavú kvalitu odmietnutia/neodmietnutia pred pár týždňami, keď Pentagon potvrdil správy, že poskytoval cielené spravodajské informácie ukrajinskej armáde, ale nie špeciálne na potopenie ruských lodí alebo zabíjanie jej generálov.
Keď sa ho pýtali, či by USA poslali tieto protilodné rakety, Kirby bol nejednoznačný:
My sme – hovoríme s Ukrajincami každý deň, ako v skutočnosti viete, dnes je ďalší z tých dní, o ktorých sa minister rozpráva s ministrom Reznikoffom – hovorili sme s nimi o ich potrebách a našich schopnostiach.
A keď budeme mať rozhodnutia, prídeme priamo sem a vydáme tlačovú správu a povieme vám o tom. Takže nebudem predbiehať rozhodnutia, ktoré neboli urobené. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme splnili ich – ich schopnosti v čo najbližšom reálnom čase. A neustále sa snažíme, aby tieto schopnosti zodpovedali tomu, čo sa deje na zemi. A to, čo sa teraz deje na zemi, sú veľmi ťažké delostrelecké boje na Donbase.
Podľa piatkovej správy agentúry Reuters USA zvažujú vyslanie protilodných rakiet Harpoon kratšieho doletu alebo novších, dlhších doletov Naval Strike Missile, ktoré možno odpáliť z pobrežia a majú dosah viac ako 100 námorných míľ. Táto strela je vyrobená nórskou spoločnosťou Kongsberg Defense & Aerospace, ale spoločnosť sa spojila s Raytheonom pre pokročilejšiu aplikáciu pre americké námorníctvo.
Washingtonská reakcia na správu agentúry Reuters bola zmiernená – sme odhodlaní dať Ukrajincom všetko, čo potrebujú. Ale ukrajinský výklad – USA plánujú zničiť ruskú čiernomorskú flotilu – je to, čo Rusi pravdepodobne počujú.
Moskva zatiaľ reagovala umiernene: „Viete, na Ukrajinu sa dodáva veľa zbraní zo Západu. A náš postoj veľmi dobre poznáte. Nie je na tom nič nové,“ povedal v piatok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. “Ruská armáda dôkladne monitoruje všetky tieto dodávky a prijíma preventívne opatrenia.”
Minister zahraničných vecí Antony Blinken tiež v piatok požadoval , aby Rusko zrušilo blokádu ukrajinských čiernomorských prístavov, aby mohla krajina vyvážať potraviny a hnojivá, ktorých nedostatok spôsobuje celosvetové krízy.
„Zdá sa, že ruská vláda si myslí, že použitie jedla ako zbrane pomôže dosiahnuť to, čo jej invázia nepomôže – zlomiť ducha ukrajinského ľudu,“ povedal na stretnutí, ktoré zvolala Bidenova administratíva. Rusi tvrdia, že sú ochotní konať, pokiaľ budú na stole sankcie voči Moskve uvalené Západom.
Piatkové správy naznačujú, že Washington sa približuje k tomu, aby dal Zelenskému viac z toho, čo chcel, pokiaľ ide o diaľkové, ťažké delostrelectvo, a prestal trvať na tom, že USA majú odpor k priamejšej konfrontácii prostredníctvom zástupnej vojny s Ruskom.
V tej istej správe agentúry Reuters zdroje uviedli, že M270 alebo podobný raketový systém ako M142 HIMARS sa bude zvažovať pre odoslanie na Ukrajinu, keď Kongres schváli dodatočný zákon o financovaní vo výške 40 miliárd dolárov.
Presadzovanie týchto pokročilejších zbraní zvyšuje pravdepodobnosť širšej vojny, ktorá zatiahne NATO do boja, a čo je horšie, do jadrového konfliktu. Ak sa USA ešte nerozhodli pokročiť v tomto smere protilodnými raketami, úradníci možno budú chcieť konzultovať s miernejšími hlasmi skôr, ako sa dosiahne bod, z ktorého niet návratu. Od môjho kolegu Anatola Lievena:
Americké protilodné rakety môžu spôsobiť obrovské škody ruskej čiernomorskej flotile; ale ruskú námornú blokádu Ukrajiny neprelomia, pretože Rusko má vlastné protilodné rakety, ako aj vzdušnú prevahu, pomocou ktorých môže potopiť alebo zastrašiť lode pokúšajúce sa vstúpiť do ukrajinských prístavov alebo ich opustiť.
Pre USA by prelomenie blokády znamenalo nasadenie amerických vojnových lodí ako sprievodu konvojov (ako v Perzskom zálive) – čo by priviedlo Ameriku do priamej vojenskej konfrontácie s Ruskom.
Zdá sa, že presun protilodných rakiet by nás mohol postaviť na klzký svah, ktorému by sa Washington mal chcieť vyhnúť.
Kelley Beaucar Vlahos
Pôvodný zdroj tohto článku je Responsible Statecraft