Počas šiestich rokov trvania druhej svetovej vojny zahynulo približne 60 miliónov ľudí. Sovietsky zväz prišiel v tejto vojne o približne 27 miliónov svojich obyvateľov.
Na moskovskom Červenom námestí sa začala v nedeľu vojenská prehliadka pri príležitosti 76. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945. Informovala o tom agentúra TASS.
Ruský prezident Vladimir Putin v príhovore z tribúny počas vojenskej prehliadky na počesť Dňa víťazstva vyhlásil, že
…vojna priniesla toľko neúnosného utrpenia, smútku a sĺz, že na to nemožno zabudnúť. A nemožno odpustiť a ospravedlniť tých, ktorí opäť uvažujú o agresívnych plánoch
Vladimír Putin, 9. mája 2021
Putin zablahoželal Rusom k Dňu víťazstva – “k víťazstvu kolosálneho, historického významu pre osud celého sveta, k sviatku, ktorý bol, je a bude posvätný pre Rusko a jeho obyvateľov”.
Putinov odkaz veteránom
Veteránom Putin odkázal: “Skláňame sa pred vašou odvahou a statočnosťou, ďakujeme za nesmrteľný príklad súdržnosti a lásky k vlasti, dokázali ste, že iba spoločne možno dosiahnuť zdanlivo nemožné – porazili ste nemilosrdného nepriateľa, bránili ste svoj domov, deti, rodnú krajinu, dosiahli ste bezpodmienečné víťazstvo nad nacizmom.”
Ilustrácia: z vojenskej prehliadky ku Dňu víťazstva nad fašizmom v Moskve. Foto: Russia Today
Tento rok sa na prehliadke zúčastňuje viac ako 12.000 vojakov, približne 190 kusov vojenskej techniky a 76 lietadiel a vrtuľníkov. Mechanizovanú kolónu už tradične viedli legendárne tanky T-34.
Počas šiestich rokov trvania druhej svetovej vojny zahynulo približne 60 miliónov ľudí. Sovietsky zväz prišiel v tejto vojne o približne 27 miliónov svojich obyvateľov.
Nacistické Nemecko napadlo Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR) 22. júna 1941. Sovietsko-nemecký front sa stal hlavným frontom druhej svetovej vojny.
Kanadský profesor: Rusi sa so stalinizmom vysporiadali
S tankmi valiacimi sa po Červenom námestí a tryskami kričiacimi nad hlavou, označujú Rusi v nedeľu Deň víťazstva kolosálnou prehliadkou, 76 rokov od kapitulácie tretej ríše a obsadenia Berlína sovietskymi jednotkami.
Ilustrácia: Prezident Vladimír Putin s prejavom na Červenom námestí v Moskve. Foto: TASR
Tieto oslavy sa na Západe často vykresľujú ako snaha o rehabilitáciu ZSSR a jeho vojnového vodcu Josifa Stalina. V skutočnosti však Moskva ani zďaleka netúži po prepísaní histórie a väčšina Rusov je viac než schopná pripomínať si sovietske víťazstvo bez toho, aby podporovala stalinizmus, napísal Paul Robinson, ktorého citovala Russia Today.
Putin otváral pamätník obetiam komunistickej represie
Pokiaľ ide o samotného Putina, svoju pozíciu dal jasne najavo, keď sa v októbri 2017 zúčastnil na otvorení „múru smútku“, pamätníka v Moskve venovaného obetiam komunistickej represie. Toto nie je ani jediný štátom podporovaný pamätník tohto účelu.
Medzi ďalšie patria kláštor Sretenskij, venovaný „novým mučeníkom“ (tj kresťanom zabitým komunistami), a pamätník strelnice Butovo, ktorý sa nachádzal na mieste popravy NKVD počas Stalinovho veľkého teroru, uvádza Paul Robinson, profesor na University of Ottawa. Píše o ruských a sovietskych dejinách, vojenských dejinách a vojenskej etike a je autorom blogu Irrussianality
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/putin-nemozno-odpustit-tym-ktori-opat-uvazuju-o-agresivnych-planoch/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia