V parlamente poslanci schválili a prezidentka republiky ratifikovala za Slovenskú republiku medzinárodnú zmluvu o “obrannej spolupráci” s USA. Prinášame stanoviská a prvé reakcie predstaviteľov troch subjektov – opozičného Smeru a hnutia Republika a koaličnej strany Sloboda a solodarita (SaS).
Hnutie Republika považuje 79 poslancov, ktorí hlasovali za odovzdanie Slovenskej republiky americkej armáde na minimálne 11 rokov za „zradcov“.
Podľa hnutia vláda túto zmluvu pretlačila nasilu. Pošliapala po občanoch, keď zmietla zo stola návrh Republiky na referendum k tejto otázke. Vládna garnitúra umlčala aj generálneho prokurátora, ktorý chcel vystúpiť v NR SR a vyjadriť svoj nesúhlas s touto zmluvou. A napokon umlčali aj opozičných poslancov v parlamente. Jednoducho, čistá tyrania, konštatovali predstavitelia hnutia republika na tlačovej besede po odhlasovaní kontroverznej zmluvy s USA v NR SR.
Toto im národ nikdy nezabudne! Ideme do zberu podpisov pod referendum o vypovedaní tejto zmluvy a o vyhlásení predčasných volieb, odkazujú zradcom republikáni.
Predaj slovenského územia, ale aj nášho vzdušného operačného priestoru US Army vládnymi poslancami označila republika za „vlastizradu“. Samotná zmluva je podľa nich „okupačná a zradcovská“.
Poslanec Milan Mazurek sa pozastavil najmä nad radosťou vládnych poslancov, ktorí si za zapredanie slovenského územia americkej armáde zatlieskali, a to ešte v stoji. Podľa neho si niečo také nedovolili ani súdruhovia v roku 1968.
„To, čo sa stalo, nemá historickú obdobu“, začal s kritickým komentovaním súhlasu poslancov s DCA zmluvou predseda hnutia Milan Uhrík. Vláda podľa neho drzo pošliapala elementárne pravidlá politickej kultúry aj slušného správania.
Vládnej garnitúre vyčíta najmä, že umlčala v kolaborácii s prezidentskou iniciatívu na vypísanie referenda, aby o tak závažnej otázke rozhodli ľudia a nie dočasne zvolení politici.
Následne podľa Uhríka koalícia umlčala aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku, pretože sa poslanci báli vypočuť si jeho vecné, zákonné a ústavné výhrady voči zmluve.
Napokon umlčali aj 25 opozičných poslancov, ktorým nedovolili vystúpiť s prejavom v rozprave, ktorú predčasne ukončili hlasovaním koaliční poslanci, argumentuje Uhrík.
Alibisticky sa k téme podľa neho postavila aj Zuzana Čaputová, „hovorkyňa americkej ambasády a najhoršia hlava štátu, akú sme mali“ – zvonku síce nastajlovaná, ale zvnútra vyprázdnená bytosť, ktorá dokázala, že nie je prezidentkou pre všetkých občanov.
Uhrík tiež ďakuje ľuďom, ktorí sa zapojili do protestov, lebo ide o dôležité gesto, že zmluva neprešla hladko a bez odporu verejnosti a že bola pretlačená cez obušky, médiá a umlčovanie oponentov. To je podľa Uhríka silný odkaz, ktorý pôjde do celého sveta.
Opozičné hnutie Republika chce urobiť všetko pre to, aby sme americké vojská zo Slovenska vytlačili, alebo ešte lepšie – zabránili ich vstupu na naše územie.
Republika sa preto zapája do spoločnej referendovej akcie za vypovedanie zmluvy a za predčasné voľby, ktoré SR „zúfalo potrebuje“. Uhrík verí, že jedného dňa sa Slováci opäť sebavedome postavia na nohy.
SaS: Bezvýhradne patríme na Západ
Úplne opačnú argumentáciu a komentovanie odsúhlasenej zmluvy uviedla strana SaS. Všimli sme si, že vyjadrenia museli poslankyne za SaS čítať z pripraveného papiera.
Podľa Anny Zemanovej poslanci za SaS hlasovali „za“, lebo takto si údajne predstavujú Slovensko v 21. storočí – „hrdý štát, ktorý si plní svoje medzinárodné záväzky“, povedala z cesty, pretože nás nijaké medzinárodné záväzky k zmluve vôbec nezaväzovali.
Za zmienku stojí servilné memorovanie až otrockej závislosti cez jej tvrdenie ako vystrihnuté s príručky totalitných súdruhov. Jediná zmena bola otočenie svetovej strany v jej poučke, že „bezvýhradne patríme na Západ, do EÚ a NATO“.
Koaličná SaS všetku vinu hádzala na opozíciu, ktorej politické postoje v odmietaní kontroverznej zmluvy označila za „hanebnosť“ a samotnú opozíciu za „extrémistov“, ktorí vraj môžu za to, že „vonku je zmätená verejnosť, ktorá nevie, prečo patríme do EÚ a NATO“.
Súdružke Zemanovej treba zatlieskať, lebo zjavne v angažovanosti predstihla aj nebohú súdružku Elenu Litvajovú.
Zradu na národno-štátnych záujmoch vidí Zemanová tak, že „Slovensko je štát, kde sa politici neboja prijať ťažké rozhodnutia“. Už len chýbalo dosať, že koalícia vďaka zmluve s Američanmi urobila zo Slovenska krajinu, kde zajtra bolo už včera…
Fico: Koalícia nemala argumenty, porušila princípy parlamentarizmu a demokracie
Po hlasovaní o DCA zmluve zvolal tlačovú besedu aj Smer-SD. Jeho šéf, Robert Fico v úvode poznamenal, že vládna koalícia bez zaváhania súhlasila s účasťou slovenských vojakov na cvičení NATO. Nie však v niektorom z členských krajín aliancie, ale na Ukrajine, čo je podľa Fica jasná provokácia v napätej bezpečnostnej situácii.
Podľa Fica predseda parlamentu Boris Kollár nezvládol vedenie schôdze, vyčítal mu najmä jej nedemokratické ukončenie. „Je to porušenie princípov parlamentarizmu a demokracie“, uviedol Fico.
Pripomenul, že aj v minulosti blokovali opozičné strany rečnícky pult a nikdy k takémuto odobratiu slova poslancom nedošlo. Podľa neho úlohou vedenia parlamentu bolo nájsť riešenie.
Fico je presvedčený, že koalícia nemala argumenty a minister Naď mal nevhodné odôvodnenia.
Hlasovanie-nehlasovanie predsedu parlamentu označil za čerešničku na torte, pretože predseda hnutia Sme rodina si mal pred hlasovaním podľa jeho slov pozvať svojho poslanca na koberček za to, že nechcel za zmluvu zahlasovať. Kollárove hlasovanie o zmluve označil šéf Smeru za „farizejské“.
K samotnej DCA zmluve uviedol, že je nevýhodná, narúša suverenitu SR a nikdy nemala byť podpísaná.
Upozornil, že aj podľa interpretačnej doložky USA ide o vojenské základne a doložka nepovoľuje, ale ani nezakazuje umiestňovanie jadrových zbraní, čo je najväčšia obava slovenskej verejnosti, ktorá si neželá ani jadrový, ani iný konflikt.
Kritizoval fakt, že Slovensko úplne odovzdalo vzdušný priestor SR, pričom americké lietadlo môže pristáť a vzlietnuť z ktoréhokoľvek slovenského letiska. Keďže podľa neho netreba ani súhlas vlády na navážanie zbraní a vojenského materiálu na územie Slovenska, ide o „zradcovskú zmluvu“. Ohradil sa aj voči tvrdeniam médií, že pred parlamentom protestovala len „luza a nevzdelanci“, a to len preto, že ľudia majú opačný názor na nerozborné priateľstvo s USA ako koaliční politici a korporátne médiá.
-red1-