Ilustračné foto: Alexey Vitvitsky/RIA Novosti
Námestník ministra zahraničných vecí Rjabkov: nemôžu existovať žiadne odchýlky od prístupov formulovaných Ruskom
Moskva sa pri rokovaniach s Washingtonom o bezpečnostných zárukách nechystá odchýliť sa od už oznámených parametrov, povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov v relácii Channel One .
“Americká strana sa musí pripraviť na kompromisy. Ruská strana sem prišla s jasným stanoviskom, ktoré obsahuje množstvo prvkov, podľa mňa celkom zrozumiteľných a formulovaných tak jasne, a to aj na najvyššej úrovni, že jednoducho nemôžu existovať odchýlky od naše prístupy.” …
Rjabkov spolu s námestníkom ministra obrany Alexandrom Fominom vedie ruskú delegáciu, americkú vedie prvá námestníčka ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanová.
Dnes sa rokovania začali v Ženeve
Hlavné kolo rokovaní sa začalo dnes ráno na Stálej misii USA pri Úrade OSN v Ženeve . Deň predtým sa konala pracovná večera. V dôsledku toho Ryabkov povedal, že rozhovor bol ťažký, ale vecný. Diplomat zdôraznil, že Moskva je pripravená vypočuť si postoj USA, ale konštruktívny dialóg je možný len v kontexte revízie rozhodnutí budapeštianskeho summitu o budúcnosti Ukrajiny a Gruzínska v NATO .
Očakáva sa, že ústrednou témou diskusie bude návrh zmluvy, ktorý Rusko poslalo Spojeným štátom a ich spojencom v polovici decembra. Ide najmä o ustanovenia o vzájomnom nerozmiestňovaní rakiet stredného a kratšieho doletu vo vzájomnom dosahu, o odmietnutí ďalšieho rozširovania NATO na úkor bývalých sovietskych republík a o znížení počtu vojenských cvičení.
Projekt nemá ultimáta
Spojené štáty ešte pred začiatkom konzultácií uviedli, že niektoré návrhy sú neprijateľné. Moskva zdôraznila, že projekt nemá ultimátny charakter, ale Rusko nebude súhlasiť s jednostrannými ústupkami, najmä pod tlakom. Rjabkov zároveň nevylúčil, že dialóg s USA sa obmedzí na jedno stretnutie a nemá zmysel v ňom pokračovať, hrozí však nové kolo konfrontácie.
Rozhovory o bezpečnostných zárukách budú prebiehať v troch etapách: dva dni po stretnutí v Ženeve , 12. januára, sa v Bruseli uskutoční zasadnutie Rady Rusko-NATO a nasledujúci deň konzultácie na viedenskej platforme Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
-red1-