Ilustračné foto: M. Salvini. Archívne foto
Šéf talianskej pravicovo-populistickej strany Liga a bývalý minister vnútra Matteo Salvini sa verejne zastal televízie Rete 4, ktorá v nedeľu odvysielala 40-minútový rozhovor s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Informovala o tom tlačová agentúra APA, podľa ktorej vojnová propaganda z úst šéfa ruskej diplomacie vyvolala medzinárodné pobúrenie a vlnu kritiky.
Rete 4 patrí do portfólia skupiny Mediaset talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho, ktorý ruského prezidenta Vladimira Putina označuje za “starého priateľa”.
Salvini odvysielanie nedeľňajšieho rozhovoru obhajoval v utorok ráno vo vysielaní miestneho rádia.
“Lavrov povedal veci, ktoré možno kritizovať, napríklad o holokauste alebo o porovnaní Hitlera a (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského. To sú myšlienky, ktoré možno kritizovať, avšak nemôžete žiadať od Mediasetu, aby ho cenzuroval,” uviedol Salvini a doplnil, že v demokracii je možné šíriť aj “najšialenejšie tézy”.
Naopak taliansky premiér Mario Draghi odvysielanie rozhovoru v relácii “Zona bianca” televízie Rete 4 ostro odsúdil.
“Nazývalo sa to rozhovorom, avšak v skutočnosti to bol predvolebný míting,” povedal Draghi ešte v pondelok večer. Predseda vlády spresnil, že v Taliansku je na rozdiel od Ruska sloboda prejavu, ale zamýšľal sa nad tým, či je “prijateľné pozvať niekoho na rozhovor bez oponovania argumentmi”.
Skupina Mediaset bývalého pravicovo-populistického premiéra Berlusconiho odvysielanie kontroverzného rozhovoru so šéfom ruskej diplomacie obhajuje.
“(Lavrov) je číslo dva v Ruskej federácii. Rozhovor s ruským ministrom zahraničných vecí je odrazom súčasných dejín,” povedal generálny riaditeľ súkromnej mediálnej spoločnosti Mauro Crippa.
Lavrov v nedeľu v televízii Rete 4 okrem iného povedal, že židovský pôvod ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nepodkopáva pozíciu Putina, pretože aj Hitler “mal židovskú krv”. Lavrov zároveň vyhlásil, že tými najzanietenejšími antisemitmi sú väčšinou Židia.
Izrael Lavrovove slová ostro odsúdil a predvolal si ruského veľvyslanca. Nemecko označilo vyjadrenia o Zelenskom a Hitlerovi za absurdné.
Informačný servis k téme sloboda prejavu
Judikatúra (case law) ESĽP
V náleze rozsudku Handyside vs. Kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska je výklad pre slobodu slova a prejavu ako ho chráni Európsky dohovor o ľudských právach a slobodách (Čl.10):
„Sloboda prejavu sa pritom uplatňuje nielen vo vzťahu k informáciám alebo myšlienkam, ktoré sú prijímané priaznivo alebo sú považované za neútočné či neutrálne, ale aj vo vzťahu k tým, ktoré urážajú (obťažujú), šokujú či znepokojujú štát alebo časť obyvateľstva. Vyžaduje si to pluralizmus, znášanlivosť a veľkorysosť, bez ktorých nemožno hovoriť o „demokratickej spoločnosti“.
Túto myšlienku vyslovil Európsky súd pre ľudské práva (ďalej aj „ESĽP“) v rozsudku zo 7. 12. 1976 [5493/72] v známom prípade Handyside proti Spojenému kráľovstvu.
V angličtine: „Freedom of expression constitutes one of the essential foundations of such a society, one of the basic conditions for its progress and for the development of every man. Subject to paragraph 2 of Article 10 (art. 10-2), it is applicable not only to ‘information’ or ‘ideas’ that are favourably received or regarded as inoffensive or as a matter of indifference, but also to those that offend, shock or disturb the State or any sector of the population. Such are the demands of that pluralism, tolerance and broadmindedness without which there is no ‘democratic society’.
Poznamenávame, že práve dnes, 3.mája je Svetový deň slobody tlače…
-red1-