So zdražovaním cien sa akoby roztrhlo vrece vo väčšine štátov sveta. Zo šialeného rastu cien sa točí nechápavo hlava nejednému spotrebiteľovi. Niečo záhadné sa deje najmä s cenami energií. Lídri únie si pokecajú na samite, Francúzsko dá každému občanovi s mesačným príjmom do 2000 eur jednorazovú kompenzáciu 100 eur za rast cien pohonných látok. Poľsko láme štvrťstoročný rast cien, Nemci zlomili takmer polstoročný (47 ročný) rekord!
Vlády to vysvetľujú trhom, ale podstata bude skôr v nedôvere k fiat peniazom – tlačením nekrytých miliardových objemov peňazí centrálnymi bankami na saturáciu covidových výdavkov a na nové pôžičky ako je aj európsky Plán obnovy.
Rast spotrebiteľských cien ukazuje prstom na zlyhanie svetových politických aj finančných elít a odhaľuje diery tohto systému, ktoré aj tentoraz zaplátajú ľudia. Aj táto kríza podobne ako v prvom roku pandémie zrejme ukáže pokračovanie globálneho trhového trendu – bohatí ešte viac zbohatnú a priemerní ešte viac schudobnejú a najmä ešte viac sa aj zadlžia – domácnosti, aj štáty. Ich politici sa tak stanú de fakto nesvojprávnymi figúrkami na šachovnici globálnych finančných a geopolitických záujmov „tých hore“.
A riešenie? Kým „tí dole“ sa budú len pasívne prizerať na rast zdražovania a dlhov, bude len horšie a ešte horšie žiť. Teda pre väčšinu 99% obyvateľov planéty, čo sa netýka menšiny toho jedného percenta „tam hore“. Otázka na telo aj peňaženku každého je: Pre koho je vlastne táto planéta a o čom je tento život?
Fakty o zdražovaní
Poľsko: ceny poľských výrobcov vzrástli najvýraznejšie za takmer 24 rokov. Za september ceny priemyselných producentov vzrástli o viac než 10 %!
Bitcoin: hodnota tejto digitálnej meny láme rekordy – 20.októbra sa vyšplhala na 66.901,30 USD (57.559,41 eura)
Rakúsko: spotrebiteľské ceny pokračovali v septembri v zrýchľovaní rastu, pričom tempo zdražovania dosiahlo takmer 10-ročné maximum. Medziročne o 3,3 %. Z toho náklady na dopravu (9,4 %), na pohonné látky (o 23,6 %) a letenky (o 43,4 %).
Eurozóna: Inflácia pokračovala v zrýchľovaní aj v septembri a dostala sa najvyššie za 13 rokov. Špirálu roztáča najmä rast cien energií. Ich zdraženie len za september bolo o 17,6 %. Medziročná miera inflácie stúpla na 3,4 %. To znamená, že tempo rastu spotrebiteľských cien sa pohybuje výrazne nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB).
Veľká Británia: Tempo rastu britských spotrebiteľských cien dosiahlo v septembri 9-ročné maximum.
Nemecko: tempo rastu veľkoobchodných cien v Nemecku sa v septembri zrýchlilo a bolo najvyššie za 47 rokov. Index cien výrobcov v septembri medziročne vyskočil o 14,2 %,. To bolo ich najprudšie zvýšenie od októbra 1974, keď ceny výrobcov počas prvej ropnej krízy stúpli o 14,5 %. Dvojciferný rast cien v Nemecku bol aj v auguste (12 %) a v júli (10,4 %). Ceny energií tam medziročne stúpli v priemere o 32,6 %, pričom ceny plynu vyskočili o 58,9 %.
Dobre už bolo
Ak si myslíte, že opäť prídu dobré časy, nečítajte radšej ďalej prognózu OECD. Vlády na celom svete počas pandémie nového koronavírusu vyčlenili obrovské prostriedky na podporu ekonomík aj ľudí. Verejný dlh sa tak v niektorých krajinách už dostal na úroveň, ktorá ich núti zvažovať konsolidáciu.
To však nie je nič v porovnaní s fiškálnymi ťažkosťami, ktoré im hrozia v nasledujúcich desaťročiach. Takto v čiernej farbe vidí budúcnosť Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej najnovšej správe.
Na udržanie verejných služieb a benefitov a zároveň na stabilizáciu dlhu v tomto prostredí by vlády potrebovali zvýšiť v rokoch 2021 až 2060 štrukturálne primárne príjmy o takmer 8 % hrubého domáceho produktu (HDP), tvrdí štúdia.
Je zjavné, že takýto rast sa nedosiahne aj pre zavádzanie „zelenej ekonomiky“. Tento nový výstrelok bruselských fanatikov zhltne ďalšie miliardovo-biliardové zdroje a povedzme úprimne, že najmä rezervy domácností, ktoré si opäť môžu navŕtať nie jednu, ale hneď niekoľko nových dierok na opasku.
Vás aj vaše deti a deti vašich detí čaká ďalšie zvyšovanie daní z príjmu fyzických osôb, prípadne DPH aj zvyšovanie veku odchodu do dôchodku. A to sú tie najprijateľnejšie boľačky z tých, čo zrejme prídu, ak sa nezmení podstata systému, ktorý je na udržanie majetku najbohatších ľudí aj štátov čoraz menej udržateľný bez nespokojnosti masy ľudí na svete.
(rr/pf)
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/analyza/sialena-cenova-spirala-sa-globalne-neustale-roztaca-lamu-sa-rekordy-zdrazovania/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia