Advokát Martin Ribár, ktorého justičný systém držal 565 dní v kolúznej väzbe čelí novému obvineniu potom ako ho Najvyšší súd prikázal prepustiť z väzby. Tvrdí, že jeho nové stíhanie je účelové, keďže vyšetrovateľ mal viac než rok na to, aby konal. A to práve v čase, keď bol vo väzbe.
V súvislosti so šokujúcou správou SIS o manipulovaní viacerých vyšetrovaní, ide o ďalší prípad zázračného rozpamätania sa svedkov, na čo poukázal aj stíhaní advokát. „Boli opakovanie vypočutí a neuviedli nič k mojej osobe. Až teraz,” podotkol.
Motivovaní na „správne“ výpovede
Ako vysvetlil, všetci svedkovia, ktorí svedčia proti nemu, sú buď bývalí spoluobvinení, bývalí klienti, alebo osoby, ktoré môžu získať pre seba výhody v trestnom konaní, ak budú „správne” vypovedať. „Ja netvrdím, že skutok sa nestal. Ja tvrdím, že veci sa stali trochu inak a s iným personálnym obsadením,” spresnil.
Ribár argumentoval, že ak by sa stalo len päť percent z toho, čo tvrdia vyšetrovatelia, tak by mu ponúkli spoluprácu.
Ribár sa rozhodol prehovoriť aj o drastických podmienkach väzby, kde sú väznení právne stále nevinní ľudia. Na vlastnej koži zažil celu policajného zaistenia (CPZ) na Račianskej ulici a väznicu v hlavnom meste a Banskej Bystrici.
Čo sa týka CPZ, nemusíte mať luxusnú posteľ, ale je rozdiel, keď je špinavá a špina je v celej cele. Rovnako by ste mali mať k dispozícii funkčný záchod. Samozrejme, nie všetky cely sú také, ale tá bratislavská, to bol des
spomenul.
Mučenie? – Bez denného svetla a sám, bez kontaktu s okolím
Avšak väznica v Bratislave je podľa neho oproti tej v Banskej Bystrici luxusný hotel. „Strava v Bystrici bola veľmi nekvalitná. Niekedy som nevedel určiť, čo to je. Ani podľa vzhľadu, vône a chuti. Keby som si nekupoval jedlo vo väzenskom bufete, tak si to neviem predstaviť,” povedal Ribár. Jedla je podľa neho aj málo. Raňajky v Banskej Bystrici dostanete o šiestej ráno, obed o jedenástej a jedálniček končí o štvrtej poobede. „To predsa každý do rána bude hladný,” krúti hlavou advokát.
Na nákup z bufetu však musia zadržaní použiť vlastné zdroje. Ribár upozornil aj na to, že v Bystrici si napríklad nemohol úplne otvoriť okno, v cele chýbalo denné svetlo, celý deň bolo umelé svetlo a dokonca si svojvoľne nevedel zapnúť a vypnúť svetlo. „Odsúdení napríklad môžu hrať na dvore futbal a majú aj iné aktivity mimo cely. No človek vo väzbe, de jure nevinný, si nemôžete ani otvoriť poriadne okno a je 23 hodín denne zavretý v malej cele. Keď ste v kolúznej väzbe, nemôžete sa stretnúť s rodinou, ste väčšinou sám,” upozornil Ribár.
Pripomeňme, že práve ministerka spravodlivosti Kolíková tvrdo obhajuje systém a neprimeranú dĺžku kolúznej väzby.
-red2-
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/sikanovany-pravnik-ribar-prehovoril-o-hroznych-pomeroch-vo-vazbe/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia