Ešte neutíchla kauza darovania S-300 Ukrajine a už tu máme ďalší nápad vlády ako totálne zlikvidovať slovenskú protivzdušnú obranu – darovanie stíhačiek Mig-29 Kyjevu. Tému si všimol portál Politico.
Premiér Eduard Heger povedal, že krajina bude potrebovať záruky, že bude chránený jej vlastný vzdušný priestor.
Slovensko rokuje so spojencami o dohode, ktorá by mohla Bratislave umožniť vyslať na Ukrajinu stíhačky, uviedol v pondelok premiér Eduard Heger.
Kyjev žiada západné vlády o viac zbraní a vybavenia pred očakávanou novou ruskou ofenzívou na východe Ukrajiny.
V rozhovore pre POLITICO po ceste na Ukrajinu koncom minulého týždňa Heger povedal, že jeho vláda bola požiadaná, aby Ukrajine poskytla stíhacie lietadlá MiG-29 sovietskej konštrukcie a samohybné húfnice Zuzana slovenskej výroby, pričom prebiehajú diskusie.
Heger povedal, že jeho vláda chce v každom prípade upustiť od spoliehania sa na MiGy, pretože sovietske vybavenie „nemôže udržať“ bez „vzťahu“ s Ruskom.
“Toto je vybavenie, ktoré chceme aj tak dokončiť, pretože čakáme na F-16,” povedal s odkazom na lietadlá americkej výroby, ktoré Slovensko dostane v roku 2024.
Slovensko podľa neho „veľmi intenzívne diskutuje s našimi partnermi“ o tom, kto bude chrániť vzdušný priestor krajiny. “Potom,” dodal, “môžeme uvažovať o rozhovore o tomto vybavení aj v súvislosti s Ukrajinou.”
Na otázku, či to znamená, že by Slovensko mohlo previesť nejaké lietadlá na Ukrajinu, ak dostane isté záruky od západných partnerov, odpovedal: „O tom sa bavíme. Áno.“
Heger neuviedol, koľko MiGov by Slovensko mohlo dať, krajina ich má údajne okolo desiatky.
Bratislava už v uplynulých dňoch zrealizovala jeden swap a poslala na Ukrajinu systém protivzdušnej obrany S-300. Slovensko výmenou teraz dostáva americký raketový systém Patriot.
“Vedeli sme, že Ukrajinci potrebujú čo najväčšiu pomoc,” povedal Heger o rozhodnutí S-300. “Toto je vybavenie, ktoré majú oni sami,” poznamenal a dodal, že “môžu ho obsluhovať.”
„Bol to správny zápas, ale potrebovali sme nejakú náhradu. A tu sme sa dostali do diskusie s Američanmi,“ povedal.
Keďže nie je v dohľade rýchly koniec vojny, niektorí západní predstavitelia navrhli, aby Ukrajina prestala používať zbrane sovietskej konštrukcie. Takýto krok by však vyvolal otázku, ako a kde by boli ukrajinské jednotky vycvičené na používanie zbraní a systémov západnej výroby.
Na otázku, či by jeho vláda bola ochotná umožniť ukrajinským jednotkám cvičiť na slovenskej pôde, Heger odpovedal, že „o tom vedieme diskusiu“.
Slovensko sa v uplynulých týždňoch ukázalo ako verný spojenec vlády susednej Ukrajiny, presadzovalo urýchlené konanie Kyjeva o členstvo v EÚ a ponúkalo pomoc krajine pri jej úsilí o pristúpenie.
Heger povedal, že Európska únia „nemôže zastaviť“ a musí „pomôcť Ukrajine, kým nevyhrá“.
A hoci sa Slovensko vo veľkej miere spolieha na ruskú ropu a plyn, Heger povedal, že pracuje na znížení svojej závislosti.
“Snažíme sa urobiť všetko, čo je v našich silách, a pripraviť sa na čo najskoršie odpojenie od ruskej ropy a plynu,” povedal Heger.
“Potrebujeme však solidaritu,” povedal. “Sme na konci reťazca,” poznamenal premiér s tým, že Slovensko bude od niektorých krajín vyžadovať “záruky”, že “prepravia to, čo potrebujeme – naši ľudia nemôžu zostať bez plynu či ropy.”
“Myslím si, že ropa je o niečo jednoduchšia, plyn je o niečo ťažší,” povedal Heger.
Sankcie, dodal, “musia poškodiť Putina viac ako nás”.
“Ak by nám ublížili oveľa viac ako Vladimir Putin,” varoval Heger, “tak sme vlastne pomohli Vladimirovi Putinovi – nie Ukrajine, nie nám – tak je to veľmi dôležité.”
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/slovensko-rokuje-o-moznom-presune-lietadiel-mig-na-ukrajinu-pise-politico/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia