Viac ako 15-tisíc kilometrov od európskeho kontinentu, stojí kameň s podobizňou osobnosti, ktorú sme si v roku 2020 zvolili za Najväčšieho Slováka. Po francúzsky a slovensky sa tam píše, že tu kedysi pôsobil Milan Rastislav Štefánik. To ale nie je všetko, čo nás spája s exotikou kráľovstva Tonga, štátika v Austrálii a Oceánii na súostroví Tonga v južnom Tichom oceáne. Viete, že Štefánik plánoval založiť pre Slovákov nový domov na opačnej pologuli? Sneh by sme tam nevideli po celý rok, zato slnka by sme užili až-až.
„Muž, ktorý rozpráva s hviezdami“?
Na jednom z týchto exotických 169 ostrovov a ostrovčekov (36 obývaných) pôsobil aj národovec, zakladateľ štátu, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat, politik, vojenský pilot, ale aj fotograf a tiež vedec a astronóm Milan Rastislav Štefánik. Na južnú pologuľu ho priviedlo zatmenie Slnka 29. apríla 1911, teda pred 110 rokmi.
Ilustrácia: M.R.Štefánik ako hvezdár
V Tonge na ostrove Vava´u (na vŕšku nad Neiafu) stále stoja dva betónové pylóny, ktoré vybudoval náš astronóm na pozorovanie zatmenia. Práve tu dosiahol významný vedecký úspech. Vedeli ste, že miestni obyvatelia volajú zatmenie našej hviezdy „Smrť slnka“? Práve tento domorodý názov astronomického úkazu, spolu s menom Štefánika je vyrytý na pylónoch, ktoré objavila slovenská výprava, vedená Františkom Kelem, v roku 1994.
„Druhé“ Slovensko?
Štefánik alias „Muž, ktorý rozpráva s hviezdami“ nehľadal len pravdu vo vesmíre, ale aj na Zemi. A najmä spravodlivý osud pre svoj milovaný slovenský národ. Známy je jeho mobilizačný a národobuditeľský apel „pomôžte mi oslobodiť moju vlasť“, sú jednoznačne slová vlastenca, ktorý chcel slobodný suverénny a zvrchovaný spoločný domov pre svoj milovaný národ. Rovnako elektrizujúco inšpirujúce najmä pre súčasných politikov, ktorí si užívajú moc vo vybojovanej štátnosti je jeho vyznanie „pokiaľ dýcham, dúfam; národu sa nedáva, len žobrákovi, národu sa treba obetovať.“
Ilustrácia: Kráľovstvo Tonga patrí v súčasnosti medzi exotické dovolenkové raje
Chcel účinkovať vo svojom národe
V takomto rozpoložení ducha Štefánik uvažoval o možnosti kúpiť jeden z polynézskych ostrovov, kde by sa mohli presťahovať chudobní a utláčaní Slováci z Uhorska. Spolu by vytvorili niečo ako Nové Slovensko po vzore anglických kolonizátorov Ameriky, ktorí si preniesli poza oceán aj staré názvy s prívlastkom „nový“. Našťastie sa Štefánik po návrate z ciest zapojil aktívne do I. Svetovej vojny a aj do štátotvorného procesu medzi americkými Slovákmi.
Veľmoci na tohto výnimočného muža nezabudli, a tak hoci živý nevstúpil na slobodné Slovensko, generácie národa sú mu vďačné. Nemali by sme zabúdať na jeho odkaz, ktorý je v ére globalizácie rovnako aktuálny ako v čase maďarizácie: „Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden“.
-RED1-
Myšlienky a výroky M. R. Štefánika o cti, národe a vlasti