Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil plány na uplatnenie doteraz nepoužitého zákona o mimoriadnych udalostiach, ktorý by federálnej vláde udelil ďalšie právomoci na zvládnutie protestov v celej krajine.
Demonštranti z Konvoja slobody už viac ako dva týždne pokojne demonštrujú na protest proti mandátom na očkovanie, najmä v Ottawe, kde od začiatku protestov demonštranti táborili pred kanadskými federálnymi budovami.
Trudeau informoval premiérov provincií o svojom rozhodnutí v pondelok ráno podľa Radio-Canada . Premiér tiež povedal predsedovi liberálov (Liberálna strana Kanady), že neplánuje nasadenie armády počas stretnutia. Zákon o núdzových situáciách definuje národnú núdzovú situáciu ako „dočasnú naliehavú a kritickú situáciu“, ktorá vážne „ohrozuje životy, zdravie alebo bezpečnosť Kanaďanov a má také rozmery alebo povahu, že prekračuje kapacitu alebo právomoc provincie riešiť ju. “
Zákon dáva kabinetu možnosť „prijať špeciálne dočasné opatrenia, ktoré nemusia byť vhodné v normálnych časoch“, aby sa vyrovnali s núdzovou situáciou a následným spádom počas „naliehavej a kritickej situácie“.
Ako diktátor s antickom Ríme
Zákon bol navrhnutý tak, aby udelil úradujúcemu premiérovi právomoci reagovať na štyri rôzne typy núdzových scenárov: verejné blaho (prírodné katastrofy, choroby), verejný poriadok (občianske nepokoje), medzinárodné núdzové situácie a vojnové núdzové situácie. Tieto nové kroky dajú Trudeauovi mimoriadne, no časovo obmedzené právomoci. Zákon stále podlieha schváleniu Parlamentom a podlieha ochrane kanadskej charty práv a slobôd.
Trudeau nazval pokojné demonštrácie v posledných týždňoch ako „povstanie“ a „okupácia“.
Premiér sa odmietol stretnúť s demonštrantmi, pôvodne tvrdil, že má COVID. Vo vyhlásení z 8. februára Trudeau povedal parlamentu, že demonštranti „majú právo byť vypočutí“, ale potom vyzval, aby sa protesty rozišli. “Musí to prestať. Ľudia z Ottawy si nezaslúžia byť obťažovaní vo svojich vlastných štvrtiach. Nezaslúžia si byť konfrontovaní s neodmysliteľným násilím hákového kríža lietajúceho na rohu ulice alebo konfederačnej vlajky,“ povedal Trudeau. “To nie sú Kanada a Kanaďania.” To Kanaďania za posledné dva roky nepredviedli. Táto blokáda, títo demonštranti, to nie je príbeh tejto pandémie.”
Trudeau a iní kanadskí vodcovia nepodložili nijakými dôkazmi pošpinenie demonštrantov, že majú väzby na „nenávistné skupiny“. Opierajú sa len o nepatrnú skupinu neidentifikovaných jednotlivcov, ktorí boli odfotografovaní s hákovými krížmi, čo mohli byť aj agenti-provokatéri.
Trudeauovo vyhlásenie sa výrazne zameralo na „hákové kríže“ a „obťažovanie“, z ktorých neuviedol žiadne príklady. Mainstreamové médiá tiež presadzovali tieto tvrdenia a zároveň presadzovali konšpiračné teórie , ktoré spájajú demonštrantov s ruskou vládou.
Naše hnutie sa rozrástlo v Kanade a na celom svete, pretože bežní ľudia sú unavení z príkazov a obmedzení ich životov, ktoré teraz, ako sa zdá, spôsobujú viac škody ako úžitku
povedala hovorkyňa konvoja Tamara Lich. Potom uviedla niekoľko európskych krajín vrátane Fínska, Nórska, Írska a Dánska, ktoré nedávno upustili od všetkých mandátov a obmedzení COVID. „Vyzývame preto všetky úrovne vlády v Kanade, aby ukončili všetky mandáty a obmedzenia týkajúce sa ochorenia COVID. Budeme pokračovať v protestoch, kým neuvidíme jasný plán na ich odstránenie.”
Lich tiež kritizovala Trudeaua a jeho vládu za ich zápalnú rétoriku a zaujaté zobrazovanie demonštrantov. „Zatiaľ s nami priamo nehovoril nikto z federálnej, provinčnej alebo komunálnej vlády. Namiesto toho nás využívajú [médiá], aby nás vykreslili ako rasistov, mizogýnov a dokonca teroristov.
Demonštranti prisľúbili, že sa rozídu, ak Trudeau a ďalší kanadskí vládni predstavitelia zrušia všetky obmedzenia a mandáty súvisiace s COVID.
-red3-