Ilustračné foto. Koláž: © SKsprávy
Európa, aj Slovensko môžu čeliť v blízkej budúcnosti turbulenciám, ktoré by mohli rozvrátiť súčasné status quo. Gustav Gressel, analytik Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR), hovorí: “Veľká jednota EÚ sa skončila.” Zároveň je potrebné poznamenať, že porazeným môže byť Berlín, Poľsko a pobaltské republiky už proti nemu hrajú a očakáva sa, že Francúzsko, ktoré je “dobre oboznámené s vytváraním koalícií proti Nemecku”, sa čoskoro pripojí k boju. Písali sme to tom TU
Čo na úvahy o možno využití situácie Maďarskom hovoria slovenskí politici? Presnejšie k možnému oživeniu projektu stredoeurópskej veľmoci v obrátenom garde Maďarsko-Rakúsko (a ktovie ešte?), ak vplyv Nemecka klesne a každý si v rozpadajúcej únii začne hájiť svoje vlastné záujmy?
Ako by mohli tieto možné turbulencie vplývať na národnú suverenitu a štátnu nezávislosť Slovenskej republiky sme sa preto opýtali poslanca EP a predsedu hnutia Republika Milana Uhríka.
Súčasná vláda svojim „poddanským“ štýlom zahraničnej politiky ohrozuje nielen bezpečnosť, ale aj suverenitu Slovenskej republiky
skonštatoval hneď na úvod odpovede pre portál SKsprávy.
Podľa Uhríka tento štýl lokajskej politiky k centrálam moci sa nikdy v dejinách nevyplácal a história kontinuálne plynie. Preto odporúča brať na zreteľ, že súčasťou histórie sme aj my, Slováci, aj dnes a naše terajšie rozhodnutia už vplývajú na našu budúcnosť, suverenitu, zvrchovanosť aj slobodu.
Šéf hnutia Republika v tejto súvislosti parafrázoval výrok M.R. Štefánika Kto si myslí, že mu slobodu, bezpečnosť, suverenitu alebo prosperitu zabezpečia druhí, ten jej nie je hoden.
Aj z tohto dôvodu by podľa neho Hegerova vláda mala čo najskôr skončiť svoje pôsobenie v riadení Slovenska do priepasti – ekonomickej, sociálnej, duchovnej, aj historickej a štátotvornej.
Pretože vedenie slovenskej diplomacie, ktoré neslúži slovenským záujmom, by malo jasne povedať: „Takto sa s nami rozprávať nikto nebude, toto sú naše záujmy a nikto nás nebude vydierať a tlačiť do niečoho, čo škodí našej suverenite, bezpečnosti a hospodárstvu.“
Milan Uhrík preto apeluje dbať na vlastný slovenský národný záujem, čím ochránime ako seba, tak aj naše regionálne, obchodné a kultúrne väzby pri zachovaní vlastnej, zvrchovanej štátnosti a politickej sily v medzinárodnom prostredí.
To bude podľa neho aj jasná odpoveď a ochrana pred tými, čo sa snažia rokovať a riadiť nás o nás bez nás.
-red1-
Upozornenie: originálny článok SKsprávy. Preberanie vyžaduje citáciu zdroja!