Ilustračné foto: V. Orbán. Zdroj: MTI/Fidesz
Zastavenie Maďarska vyvoláva v Kyjeve pobúrenie, ale bruselskí diplomati stále predpovedajú dohodu.
Maďarský premiér Viktor Orbán sa môže nakoniec vyplatiť, aby podporil plán Európskej komisie sankcionovať ruskú ropu, no v piatok sa objavili náznaky, že niektoré ďalšie hlavné mestá EÚ neboli príliš znepokojené oneskorením spôsobeným obštrukciami Budapešti.
Na východnom okraji EÚ Orbánovo tvrdohlavé odmietanie podporiť ropné sankcie ukrylo Slovensko a Českú republiku, ktoré sa tiež obávajú vážnych ekonomických dopadov embarga navrhovaného Európskou komisiou, no sú vo svojich sťažnostiach plachejšie, píše portál POLITICO.
Na južnej úrovni EÚ, v krajinách ako Španielsko, Portugalsko a Taliansko, ktoré sa snažia ochrániť občanov pred prudko rastúcimi cenami energie, panuje sotva veľké nadšenie pre zákaz ropy, ktorý sa považuje za nevyhnutný, ale veľmi nákladný krok na potrestanie Moskvy. pre svoju vojnu.
Keď Brusel skončil týždeň, keď krajiny EÚ stále nedokázali dosiahnuť dohodu o ropných sankciách, diplomati a úradníci vyjadrili opatrný optimizmus, že Orbán nakoniec dohodu prijme – vrátane viac ako 500 miliónov eur na diverzifikáciu kapacít krajiny na rafináciu ropy a 200 eur. miliónov na rozšírenie kapacity svojho ropovodu v Jadranskom mori.
Komisia a Európska rada však tiež začali čeliť nepríjemným otázkam o tom, do akej miery sú krajiny EÚ odhodlané obmedzovať ruské príjmy z ropy, ktoré poskytujú Vladimirovi Putinovi zúfalo potrebné financie v čase, keď sa hovorí, že jeho armáde chýbajú vojaci a materiál vzhľadom na veľké straty a slabnúcu morálku.
„Aby som odpovedal na vašu otázku o sankciách, jediné, čo môžem povedať, je, že pokiaľ viem, diskusie v Rade pokračujú,“ povedal hlavný hovorca Komisie Eric Mamer. “Zatiaľ nemáme na túto tému žiadne konkrétne správy, ktoré by sme mohli oznámiť.”
Pri demonštrácii toho, ako sa sankcie prepojili s otázkou cien energií pre občanov EÚ, jedinou ďalšou otázkou na každodennej tlačovej konferencii Komisie boli plány Španielska a Portugalska hľadať špeciálnu výnimku z pravidiel trhu s elektrickou energiou s cieľom dosiahnuť úsporu nákladov. opatrenia pre spotrebiteľov.
„Z našej strany nemáme čo dodať, nič nové, v tejto fáze ešte Komisia neprijala žiadne formálne rozhodnutie,“ povedala hovorkyňa Arianna Podesta. „Teraz musíme počkať na formálne oznámenie španielskych a portugalských orgánov. Až keď to budeme mať, budeme môcť prijať formálne rozhodnutie.”
Čakanie môže byť v Bruseli novou obľúbenou zábavou. Po schválení piatich predchádzajúcich sankčných balíčkov proti Rusku a Bielorusku pozoruhodnou rýchlosťou a jednomyseľnosťou, lídri EÚ dosiahli bod, v ktorom tresty proti Putinovi prinášajú rastúce náklady a zvýšené riziko škôd pre ich vlastné ekonomiky.
A to je skúška ich jednoty.
„Je to chúlostivá fáza pre jednotu EÚ, očakávali sme to,“ povedal diplomat EÚ. “Správanie Maďarska nie je až taká veľká novinka, ale nemôžem poprieť, že jednota, ktorú sme doteraz ukázali, je teraz ohrozená.”
Lídri EÚ sa v marci na summite vo Versailles vo Francúzsku dohodli, že odstavia svoje národy od ruskej energie – nielen ropy, ale napokon aj zemného plynu, čo bude pravdepodobne oveľa ťažší krok. A súčasné oneskorenie sankcií za ropu bude mať pravdepodobne dominový efekt, ktorý potenciálne zabráni náročnejším rokovaniam.
„Orbán robí láskavosť mnohým,“ povedal druhý diplomat EÚ. “Nemci, Taliani a iní, všetci povedali, že urobia zákaz plynu, ale zdá sa mi jasné, že… kupovanie si času sa dá oceniť v mnohých hlavných mestách.”
Kým predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová navštívila Budapešť, aby lobovala u Orbána v otázke ropných opatrení, nedostatok naliehavosti v Bruseli sa prejavil aj pri jej následnej ceste spolu s predsedom Rady Charlesom Michelom do Japonska na každoročné stretnutie na najvyššej úrovni. Dohadovanie o ropnom embargu medzitým nechali vyriešiť veľvyslanci.
Michel v piatok pokračoval vo svojej ceste po Japonsku návštevou Hirošimy, rodiska japonského premiéra Fumia Kishidu, kde varoval pred ruskými hrozbami použitia jadrových zbraní.
Maďarská blokáda ropných sankcií vyvolala pobúrenie v Kyjeve, kde sú úradníci dobre zvyknutí na Orbánove tradične útulné vzťahy s Putinom.
„Kedy sa Európska únia a jej lídri prebudia a uvedomia si, že jednoducho nezachádzajú dostatočne ďaleko alebo dostatočne rýchlo pri zameraní sa na Putinov priemysel fosílnych palív dojných kráv,“ povedal Oleg Ustenko, ekonomický poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. vyhlásenie. „Musíme sa posunúť za hranice rétoriky a veľkých slov. Je čas konať. Každá kvapka ropy, ktorú Európa kúpi od Ruska, má cenu v ukrajinskej krvi.
Ďalší ukrajinský predstaviteľ obvinil Budapešť z využívania ropných sankcií ako páky v prebiehajúcom spore Maďarska s Komisiou o porušovaní zásad právneho štátu a o novom „mechanizme podmienenosti“ na odrezanie rozpočtových prostriedkov pre Maďarsko. Brusel minulý mesiac spustil tento mechanizmus prvýkrát.
“Je to také cynické,” povedal ukrajinský predstaviteľ. “Maďarsko robí rozruch, nazýva myšlienku embarga bláznivou a využíva ju na riešenie svojich väčších problémov s Európskou komisiou.”
V Bruseli sa predstavitelia EÚ a diplomati tiež domnievajú, že Orbánova taktika zdržovania je implicitne zameraná na to, aby prinútila Komisiu, aby ustúpila od mechanizmu podmienenosti, aj keď sa rokovania o ropných sankciách zamerali na požiadavky Maďarska na kompenzáciu a na otázku dlhšej fázy.
Viacerí predstavitelia a diplomati uviedli, že k oneskoreniam prispela aj nedôvera medzi Budapešťou a Komisiou a že Orbán sa snažil o čo najtvrdšie záruky, že dostane peniaze, ktoré hľadá.
Jeden vysoký predstaviteľ povedal, že Maďarsko „vytvorí prepojenie na prístup k financovaniu a nie k hypotetickému financovaniu, ale k financiám prichádzajúcim na ich bankové účty“.
Medzitým niektoré krajiny EÚ dúfajú, že oneskorenie by mohlo Ukrajine poskytnúť dodatočný čas na presadzovanie možností prímeria.
V rozhovore pre televíznu stanicu RAI Porta a Porta vo štvrtok večer, Zelenskyj povedal, že francúzsky prezident Emmanuel Macron chcel, aby Ukrajina odovzdala územie, aby dal Putinovi dôvod na ukončenie vojny.
Zatiaľ čo lídri EÚ sa už dohodli, že skončia svoju závislosť od ruských dodávok plynu a ropy, ukončenie bojov na Ukrajine by im umožnilo postupne zastaviť ruské dodávky pokojnejším tempom.
„EÚ zníži svoju závislosť od ruského plynu, myslím, rozhodnutie je prijaté, ale jedna vec je urobiť to v zhone a pod tlakom, druhá vec je zmierniť následky, pretože je viac času,“ povedal druhý diplomat EÚ. povedal a naznačil, že medzi Moskvou, Washingtonom a Kyjevom môže byť čoskoro viac priestoru pre diplomaciu.
Zdá sa však nepravdepodobné, že by sa takáto nádej naplnila vzhľadom na to, že Rusko v súčasnosti okupuje značné ukrajinské územie, vrátane Putinovho dlho hľadaného pozemného mosta na Krym, ktorý vedie cez prístavné mesto Mariupol, ktoré ruské sily väčšinou zničili, cez Chersonský región.
“Chceme, aby ruská armáda opustila našu zem – nie sme na ruskej pôde,” povedal Zelenskyj v rozhovore pre taliansku televíziu. “Putinovi nepomôžeme zachovať si tvár tým, že zaplatíme našim územím.” To by bolo nespravodlivé.”
Predstavitelia a diplomati EÚ v piatok priznali, že nemusia nevyhnutne čakať na dohodu Maďarska. Legálne by sa všetky ochotné jednotlivé štáty EÚ mohli snažiť uvaliť svoje vlastné embargá na ruskú ropu.
Diplomati však uviedli, že sú naďalej odhodlaní udržať 27 pohromade ako blok, čo si vyžaduje jednomyseľné schválenie sankcií. Niektorí predstavitelia uviedli, že snaha obísť diskusiu s Orbánom by len vytvorila riziko 27 samostatných diskusií medzi úradníkmi a zákonodarcami v hlavných mestách štátov, čo by malo dôsledky aj pre jednotný trh EÚ.
Začiatkom týždňa niektorí diplomati uviedli, že EÚ zvažuje plán na presadenie sankčného balíka bez ropného embarga, aby sa zabránilo oddialeniu opatrení, na ktorých už existuje jednomyseľnosť. Ale táto možnosť bola na piatkovom stretnutí veľvyslancov aspoň dočasne vylúčená.
Jeden predstaviteľ vyjadril presvedčenie, že do polovice budúceho týždňa bude Orbán pripravený vyhlásiť sa za víťaza rokovaní a podpíše zákaz ropy.
“Orbán nikomu neverí a chce dosť prísne záruky za to, čo mu Komisia sľúbila,” uviedol predstaviteľ. „Orbán je tvrdý vyjednávač. Je veľmi dobrý vo výdrži, ale nakoniec sa nájde.“
-red3-
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/v-orbanovych-obstrukciach-vidia-niektore-staty-eu-uzitocne-oddialenie-ropneho-embarga/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia