Ilustračné foto: Pixabay
Larry C Johnson; veterán CIA a Úradu pre boj proti terorizmu ministerstva zahraničia tvrdí, že ukrajinská armáda bola porazená a jediné, čo zostalo, je „vyčistenie“. Veterán, ktorý 24 rokov poskytoval výcvik komunite americkej armády pre špeciálne operácie, sa posadil s Mikeom Whitneym, aby vysvetlil prečo.
Rozhovor viedol Mike Whitney
Otázka 1 – Môžete mi vysvetliť, prečo si myslíte, že Rusko vyhráva vojnu na Ukrajine?
Larry C. Johnson – Počas prvých 24 hodín ruskej vojenskej operácie na Ukrajine boli všetky ukrajinské kapacity na zachytávanie pozemných radarov zničené. Bez týchto radarov ukrajinské letectvo stratilo schopnosť zachytiť vzduch-vzduch. V priebehu troch týždňov Rusko vytvorilo nad Ukrajinou de facto bezletovú zónu . Hoci je Rusko stále zraniteľné voči raketám typu Surface to Air, ktoré Ukrajincom dodali USA a NATO, neexistuje žiadny dôkaz, že by Rusko muselo obmedziť bojové vzdušné operácie.
Moju pozornosť upútal aj príchod Ruska do Kyjeva do troch dní po invázii. Spomenul som si, že nacistom v operácii Barbarossa trvalo sedem týždňov, kým sa dostali do Kyjeva a ďalších 7 týždňov si vyžiadalo podmanenie si mesta.
Nacisti mali výhodu v tom, že neťahali päsťou, aby sa vyhli civilným obetiam, a chceli zničiť kritickú infraštruktúru. Napriek tomu mnohí takzvaní americkí vojenskí experti tvrdili, že Rusko uviazlo. Keď sa 24 míľ (alebo 40 míľ, v závislosti od zdroja správ) umiestnilo severne od Kyjeva na viac ako týždeň, bolo jasné, že schopnosť Ukrajiny začať významné vojenské operácie bola eliminovaná.
Ak bolo ich delostrelectvo neporušené, potom bol tento stĺp ľahko vybratý na masívne zničenie. To sa nestalo. Prípadne, ak Ukrajinci mali životaschopné pevné krídlo alebo rotačné krídlo, mali tú kolónu zničiť zo vzduchu. To sa nestalo. Alebo, ak mali životaschopnú schopnosť riadených striel, mali pršať do pekla na údajne zastavenú ruskú kolónu. To sa nestalo. Ukrajinci so svojimi novododanými americkými oštepmi neuskutočnili ani výrazný peší prepad kolóny.
Rozsah a rozsah ruského útoku je pozoruhodný. Za tri týždne dobyli územie, ktoré je väčšie ako pevnina Spojeného kráľovstva. Potom pristúpili k cieleným útokom na kľúčové mestá a vojenské zariadenia. Nevideli sme jediný prípad, že by ukrajinská jednotka veľkosti pluku alebo brigády zaútočila a porazila porovnateľnú ruskú jednotku. Namiesto toho Rusi rozdelili ukrajinskú armádu na časti a prerušili ich komunikačné linky.
Rusi si upevňujú kontrolu nad Mariupolom a zabezpečili si všetky prístupy k Čiernemu moru. Ukrajina je teraz odrezaná na juhu a severe.
Chcel by som poznamenať, že pre USA bolo ťažšie dobyť také veľké územie v Iraku v roku 2003, keď bojovali proti oveľa podradnejšej a menej schopnej vojenskej sile. Ak niečo, táto ruská operácia by mala vystrašiť amerických vojenských a politických vodcov.
Skutočne veľká správa prišla tento týždeň s ruskými raketovými útokmi na de facto základne NATO v Javorive a Žytomyre. NATO uskutočnilo výcvik v oblasti kybernetickej bezpečnosti v Žytomyre v septembri 2018 a označilo Ukrajinu za „partnera NATO“. Žitomyr bol zničený hypersonickými raketami v sobotu. Yavoriv minulú nedeľu postihol podobný osud. Bolo to primárne výcvikové a logistické centrum, ktoré NATO a EUCOM využívali na dodávky stíhačiek a zbraní na Ukrajinu. Veľké množstvo vojenského a civilného personálu na tejto základni sa stalo obeťami.
Nielenže Rusko útočí a ničí základne používané NATO pravidelne od roku 2015, ale nedošlo ani k varovaniu pred náletom a nedošlo ani k vypnutiu útočiacich rakiet.
Otázka 2 – Prečo sa médiá snažia presvedčiť ukrajinský ľud, že môže zvíťaziť vo vojne proti Rusku?
Ak je to, čo hovoríte, správne, potom všetci civilisti, ktorí sú poslaní bojovať proti ruskej armáde, umierajú vo vojne, ktorú nemôžu vyhrať. Nechápem, prečo by chceli médiá zavádzať ľudí v niečom tak závažnom. Aký je váš názor na túto záležitosť?
Larry C. Johnson – Toto je kombinácia nevedomosti a lenivosti. Prevažná väčšina médií (tlačených a elektronických), ako aj Big Tech, skôr ako skutočné spravodajstvo, podporuje masívnu propagandistickú kampaň. Pamätám si, keď bol George W. Bush Hitlerom. Pamätám si, keď bol Donald Trump Hitlerom. A teraz máme nového Hitlera, Vladimíra Putina. Toto je unavená, neúspešná príručka. Každý, kto sa odváži vzniesť legitímne otázky, je okamžite označený za Putinovu bábku alebo ruskú bábku. Keď nemôžete argumentovať faktami, jediným východiskom je oslovovanie.
Otázka 3 – Prestanú USA používať Ukrajinu proti Moskve?
Minulý týždeň bol plukovník Douglas MacGregor hosťom v Tucker Carlson Show. Jeho názory na vojnu sú nápadne podobné tým vašim. Tu je to, čo povedal v rozhovore :
„Vojna sa pre Ukrajincov skutočne skončila. Boli rozomletí na kúsky, o tom niet pochýb, napriek tomu, čo počujeme z našich mainstreamových médií. Takže skutočná otázka pre nás v tejto fáze je, Tucker, budeme žiť s ruským ľudom a jeho vládou, alebo budeme pokračovať v presadzovaní tohto druhu zmeny režimu prezlečeného za ukrajinskú vojnu? Prestaneme používať Ukrajinu ako baranidlo proti Moskve, čo sme v skutočnosti urobili? ( Rozhovor Tucker Carlson – MacGregor )
Súhlasíte s MacGregorom, že skutočným účelom podnietenia Ruska do vojny na Ukrajine bola „zmena režimu“?
Po druhé, súhlasíte s tým, že Ukrajina je využívaná ako základňa pre USA na vedenie zástupnej vojny proti Rusku?
Larry C. Johnson – Doug je skvelý analytik, ale nesúhlasím s ním – nemyslím si, že v Bidenovej administratíve je nikto, kto by bol dostatočne chytrý, aby premýšľal a plánoval v týchto strategických podmienkach. Podľa môjho názoru bolo posledných 7 rokov zotrvačnosťou status quo NATO. Chcem tým povedať, že NATO a Washington verili, že sa môžu ďalej plížiť na východ k ruským hraniciam bez toho, aby vyvolali reakciu. NATO a EUCOM pravidelne vykonávali cvičenia – vrátane poskytovania „útočného“ výcviku – a dodávali vybavenie.
Som presvedčený, že správy v Spojených štátoch, že CIA poskytovala polovojenský výcvik ukrajinským jednotkám operujúcim na Donbase, sú dôveryhodné. Ale mám problém uveriť, že po našich debakloch v Iraku a Afganistane tu zrazu vo Washingtone ťahajú za nitky stratégovia na úrovni Sun Tzu.
Vo Washingtone vládne atmosféra zúfalstva. Okrem toho, že sa Bidenova administratíva snaží zakázať všetko ruské, snaží sa šikanovať Čínu, Indiu a Saudskú Arábiu. Nevidím, že by niektorá z týchto krajín zapadla do radu. Verím, že posádka Biden urobila osudovú chybu, keď sa pokúsila démonizovať všetky veci a všetkých ruských ľudí. Ak niečo, toto zjednocuje ruský ľud za Putinom a je pripravený zasiahnuť do dlhého boja.
Som šokovaný nesprávnym odhadom, keď si myslím, že ekonomické sankcie voči Rusku by ich zrazili na kolená. Opak je pravdou. Rusko je sebestačné a nie je závislé od dovozu. Jej vývoz je rozhodujúci pre ekonomický blahobyt Západu .
Ak Západu zadržia pšenicu, potaš, plyn, ropu, paládium, hotový nikel a ďalšie kľúčové nerasty, európska a americká ekonomika budú zničené. A tento pokus prinútiť Rusko sankciami spôsobil, že je veľmi pravdepodobné, že úloha amerického dolára ako medzinárodnej rezervnej meny sa ukáže na smetisku dejín.
Otázka 4 – Sú požiadavky Putina neprimerané?
Od svojho slávneho prejavu v Mníchove v roku 2007 sa Putin sťažuje na „architektúru globálnej bezpečnosti“. Na Ukrajine môžeme vidieť, ako sa tieto otravné bezpečnostné problémy môžu rozvinúť do plnohodnotnej vojny. Ako viete, v decembri Putin predložil množstvo požiadaviek týkajúcich sa ruskej bezpečnosti, ale Bidenova administratíva nad nimi pokrčila plecami a nikdy nereagovala.
Putin chcel písomné záruky, že rozšírenie NATO nebude zahŕňať Ukrajinu (členstvo) a že jadrové raketové systémy nebudú rozmiestnené v Rumunsku alebo Poľsku. Sú podľa vás Putinove požiadavky neprimerané?
Larry C. Johnson – Myslím si, že Putinove požiadavky sú celkom rozumné. Problém je v tom, že 99 % Američanov nemá ani potuchy o druhu vojenskej provokácie, ktorú NATO a USA vykonali za posledných 7 rokov. Verejnosti sa vždy hovorilo, že vojenské cvičenia sú „obranné“. To jednoducho nie je pravda. Teraz máme správy, že DTRA financovala biolaboratóriá na Ukrajine.
Myslím, že Putin by mohol súhlasiť s povolením amerických jadrových raketových systémov v Poľsku a Rumunsku, ak Biden bude súhlasiť s umožnením rozmiestnenia porovnateľných ruských systémov na Kube, vo Venezuele a v Mexiku. Keď sa na to pozrieme z týchto pojmov, môžeme začať chápať, že Putinove požiadavky nie sú bláznivé ani nerozumné.
Otázka 5 – Snažilo sa Rusko poslať odkaz NATO?
Ruské médiá uvádzajú, že ruské „vysoko presné, vzduchom odpaľované“ rakety zasiahli zariadenie na západnej Ukrajine „a zabili viac ako 100 miestnych vojakov a zahraničných žoldnierov“. Výcvikové stredisko pre špeciálne operácie sa zrejme nachádzalo neďaleko mesta Ovruch, ktoré je len 25 míľ od poľských hraníc. Čo nám môžete povedať o tomto incidente? Snažilo sa Rusko poslať odkaz NATO?
Larry C. Johnson – Krátka odpoveď – ÁNO! Ruské vojenské útoky na západnej Ukrajine počas minulého týždňa šokovali a znepokojili predstaviteľov NATO. Prvý úder prišiel v nedeľu 13. marca v ukrajinskom Javorive. Rusko zasiahlo základňu niekoľkými raketami, niektoré údajne hypersonické.
Zahynulo viac ako 200 osôb, vrátane amerických a britských vojenských a spravodajských pracovníkov, a stovky ďalších zranených. Mnohí utrpeli katastrofálne zranenia, ako napríklad amputácie, a sú v nemocnici. NATO a západné médiá však prejavili malý záujem informovať o tejto katastrofe.
Yavoriv bol dôležitou predsunutou základňou NATO (pozri tu). Do februára (pred ruskou inváziou na Ukrajinu) pôsobilo veliteľstvo výcviku americkej 7. armády z Javoriva ešte v polovici februára. Rusko sa tam nezastavilo. Správy ASB Military News uvádzajú, že Rusko zasiahlo ďalšie miesto, Delyatyn, ktoré je 60 míľ juhovýchodne od Yavorivu (tuším vo štvrtok). Včera Rusko zasiahlo Zytomyr, ďalšie miesto, kde predtým pôsobilo NATO. Putin vyslal veľmi jasný odkaz – sily NATO na Ukrajine budú vnímané ako bojovníci a bude sa s nimi zaobchádzať.
Otázka 6 – Zelenský ako “vlastenecký vodca”
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bol v západných médiách označovaný za „vojnového vodcu“ a súčasného „Winstona Churchilla“. Médiá svojim čitateľom nepovedali, že Zelenskyj podnikol množstvo krokov na posilnenie svojej moci a zároveň poškodil krehké demokratické inštitúcie na Ukrajine.
Zelenskyj napríklad „zakázal jedenástim spravodajským organizáciám vlastneným opozíciou“ a pokúsil sa zabrániť šéfovi najväčšej ukrajinskej opozičnej strany Viktorovi Medvedčukovi uchádzať sa o úrad na základe falošného obvinenia z „financovania terorizmu“. Toto nie je správanie lídra, ktorý je vážne oddaný demokracii.
Aký je váš názor na Zelenského? Je naozaj „vlasteneckým vodcom“, za ktorého ho médiá robia?
Larry C. Johnson – Zelenskyj je komik a herec. Z môjho pohľadu nie veľmi dobrý. Západ cynicky využíva skutočnosť, že je Žid, ako odklon od početného kontingentu neonacistov (a mám na mysli skutočných nacistov, ktorí stále oslavujú úspechy ukrajinskej jednotky Waffen SS počas boja s nacistami v druhej svetovej vojne). Fakty sú jasné – zakazuje opozičné politické strany a zatvára opozičné médiá. Myslím, že toto je nová definícia „demokracie“.
Otázka 7 – Ako to skončí?
Na stránke Mesiaca Alabamy je vynikajúci príspevok s názvom „Aký bude geografický koniec vojny na Ukrajine “ . Zdá sa, že autor príspevku Bernard si myslí, že Ukrajina bude nakoniec rozdelená pozdĺž rieky Dneper „a na juh pozdĺž pobrežia, kde žije väčšinové etnické ruské obyvateľstvo“.
Hovorí aj toto:
„Tým by sa znemožnil ukrajinský prístup k Čiernemu moru a vytvoril by sa pozemný most smerom k moldavskému oddelenému Podnestersku, ktoré je pod ruskou ochranou. Zvyšok Ukrajiny by bol ohraničený, prevažne poľnohospodársky štát, odzbrojený a príliš chudobný na to, aby sa v dohľadnej dobe dal postaviť novej hrozbe pre Rusko. Politicky by to ovládli fašisti z Haliče, čo by sa potom stalo veľkým problémom pre Európsku úniu.
Čo si myslíš. Vnúti Putin svoje vlastné územné usporiadanie na Ukrajine, aby posilnil ruskú bezpečnosť a ukončil nepriateľstvo, alebo je pravdepodobnejší iný scenár?
Larry C. Johnson – súhlasím s Moonom. Putinovým primárnym cieľom je chrániť Rusko pred hrozbami zahraničia a uskutočniť rozvod so Západom. Rusko má fyzické zdroje na to, aby bolo nezávislým suverénom, a je v procese napĺňania tejto vízie.
Larry C. Johnson je veteránom CIA a Úradu pre boj proti terorizmu ministerstva zahraničia. Je zakladateľom a riadiacim partnerom spoločnosti BERG Associates, ktorá bola založená v roku 1998. Larry poskytoval výcvik komunite americkej armády pre špeciálne operácie 24 rokov.
Pôvodný článok v angličtine je TU. Druhý potvrdzujúci zdroj je TU.
-red1-
Názory prezentované v odpovediach nemusia odrážať postoje a stanovisko redakcie a jej vydavateľa. Článok uverejňujeme v úcte k ústavnej hodnote názorovej plurality.
SKSPRAVY
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/veteran-cia-ukrajinska-armada-bola-porazena-a-jedine-co-zostalo-je-vycistenie/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia