Vydavateľstvo Veritas vzniklo s cieľom priniesť na slovenský a český knižný trh kvalitné tituly zamerané na históriu a predovšetkým na tie dejinné udalosti, ktoré významným spôsobom ovplyvnili dejinný vývoj na globálnej úrovni. Sú to udalosti, o ktorých sme všetci istotne počuli, avšak nevedeli o iných skutočnostiach, ktoré ovplyvňovali ich priebeh. Jedna z takých udalostí je rozhodne boľševická revolúcia, ktorá poznačila Rusko, Európu a koniec koncov aj celý svet a doteraz stále cítiť jej dôsledky. A presne touto udalosťou sa zaoberá naša prvá kniha Wall Street a boľševická revolúcia od britsko-amerického ekonóma a historika Antonyho C. Suttona, DSc.
V knihe sa podrobne rozoberá pozadie armádnych, diplomatických, politických a predovšetkým finančných aspektov 1. svetovej vojny a samotnej boľševickej revolúcie, ktorá vypukla v Rusku v roku 1917. Ako už z názvu vyplýva, autor odhaľuje šokujúce prepojenie najväčších firiem a korporácií USA na boľševických revolucionárov. Tí by bez pomoci finančníkov z Wall Street, podľa autora, určite neuspeli. Sutton sa v knihe opiera najmä o Archívy Ministerstva zahraničných vecí USA, konkrétne decimálne súbory 861.00, Archívy Amerického Červeného kríža, ale aj archívy bývalých spojeneckých krajín, v ktorých sú tiež spisy spravodajských služieb a taktiež sa opiera aj o dobové novinové články a životopisy hlavných „aktérov“. Na konci knihy predkladá tri prílohy, v ktorých uvádza riaditeľov významných bánk, inštitúcií a firiem spomenutých v knihe (v rokoch 1917 – 1918). V prílohe 2 veľmi zaujímavo rozoberá konšpiračnú teóriu židoboľševickej revolúcie, poukazuje na jej pôvod a analyzuje určité faktické úskalia v súvislosti s inými faktami nám už dnes známymi. V poslednej prílohe uvádza v plnom znení niečo z dokumentov a diplomatickej korešpondencie, ktoré súvisia s celým šokujúcim príbehom.
Autor sa v knihe zaoberá pobytom Leva Trockého v New Yorku a jeho nadštandardným životným štýlom. Následne poukazuje na jeho odchod z USA do Ruska cez Kanadu a Švédsko, kde sa mal zúčastniť „októbrovej revolúcie“, pričom mal Trockij pri sebe sumu 10 000 dolárov zabavených kanadskou rozviedkou. Na to upozorňuje aj plukovník Vladimír Svetozár Hurban, syn známeho slovenského politika a spisovateľa Svetozára Hurbana-Vajanského a vnuk štúrovca Jozefa Miloslava Hurbana, ktorý vtedy pôsobil ako vojenský atašé česko-slovenského veľvyslanectva vo Washingtone. Sutton v knihe uvádza, že spojenci mali dvakrát možnosť zadržať Trockého. Raz v Kanade, kde bol spolu s ostatnými revolucionármi na istý čas zadržaný a potom ešte raz na hraničnom priechode vo Švédsku. Avšak na zásah amerických právnikov, kanadských úradníkov a s pomocou Trockého amerických pasov, vydaných prezidentom USA Woodrowom Wilsonom, Trockij, spolu s ostatnými revolucionármi, prišiel do Ruska, kde pomohol spustiť boľševickú fázu revolúcie. V knihe sa cituje podplukovník John Bayne MacLean, ktorý mal napojenie na kanadskú rozviedku: „niektorí kanadskí politici alebo úradníci boli hlavnými zodpovednými osobami za predĺženie vojny (prvej svetovej vojny), za veľké straty na životoch, za zranenia a utrpenie v zime roku 1917 a veľké nemecké ofenzívy v roku 1918“. Inak to nebolo ani so zapečateným vagónom Vladimíra Lenina na ceste zo Švajčiarska do Ruska, ktorú mal organizovať nemecký generálny štáb.
Asi najzaujímavejšia je kapitola venovaná misii Amerického Červeného kríža (AČK) v Rusku – 1917, ktorej väčšina členov boli predovšetkým významné osobnosti finančného sektora New Yorku z Wall Street a ich asistenti, a len 7 osôb – lekárov a pracovníkov špecializujúcich sa na medicínu, ktorí krátko po príchode do Ruska misiu opustili. Táto misia AČK v Rusku predstavovala vôbec prvé významnejšie nadviazanie vzťahov s boľševickým režimom zo strany USA. Vďaka následnému stretnutiu Thompsona s britským premiérom Lloydom Georgom britský vojnový kabinet zmenil svoj negatívny postoj voči boľševickému režimu a začal s boľševikmi spolupracovať. Tento krok nasledovalo aj Francúzsko a spolu s Britániou vyslali svojich neoficiálnych vyslancov pre komunikáciu s predstaviteľmi boľševickej vlády.
Táto kniha obsahuje množstvo dôkazov o financovaní boľševickej revolúcie významnými podnikmi a korporáciami spätými s Morganovými a Rockefellerovými záujmami, ku ktorým patrilo založenie prvej sovietskej zahraničnej banky Sovtieskeho zväzu – Ruskombank, ktorá dnes pôsobí v Ruskej federácii pod názvom VTB bank, ďalej fakty týkajúce sa vývozu ruského zlata do USA, detaily o spolupráci Sovietskeho úradu v New Yorku s dôležitými americkými firmami či podrobnosti o financiách pre boľševickú vládu prevádzaných cez „bankára boľševikov“ Olofa Aschberga a mnoho ďalšieho.
Vo vydavateľstve sme si dali veľmi záležať na celom procese vydania tejto knihy, nakoľko sa jedná o náš prvý titul. Zabezpečili sme kvalitné preklady z angličtiny do slovenčiny a češtiny, vykonali detailné korektúry, aktualizovali niektoré informácie v knihe z roku 1974, vylepšili uvádzanie dokumentov, zabezpečili kvalitnú sadzbu textu a mnoho ďalšieho až po samotnú tlač v kvalitnej tvrdej väzbe potiahnutej parciálnym lakom.
To, že sme našu prvú knihu vydávali v podstate už dva roky spôsobil určite aj fakt, že sme všetko robili popri našich štúdiách, práci a iných povinností a v neposlednom rade sme nevedeli „ako vydať knihu“. Touto prácou sme si budovali svoje „know how“, ktoré ešte stále rozvíjame. Plánujeme v tejto práci pokračovať a už teraz pracujeme na vydaní ďalších Suttonových titulov. V budúcnosti by sme určite chceli vydávať aj práce slovenských a českých historikov a časom aj tituly z iných žánrov, ale história a literatúra faktu budú rozhodne naše ťažisko aj naďalej.
Patrik Kubička, vydavateľstvo Veritas
KNIHU NÁJDETE TU: www.veritasknihy.sk