Zbrane finančného ničenia a neporiadok Nového Sveta

Biden nemusel v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu použiť lampu na finančný systém. Ale on tak urobil.

Komplexné sankcie, ktoré Spojené štáty a Západ uvalili na Rusko, nás privádzajú do úplne nového sveta. Sankcie sú viacrozmerné, ale najdôležitejšie je „zmrazenie“ ruských devízových rezerv, čo prezident Biden nazval Putinov vojnový fond vo výške 630 miliárd dolárov vo svojom prejave o Stave únie.

Táto akcia znamená, že všetky predchádzajúce ekonomické zmluvy medzi Ruskom a Západom sú neplatné. 

Účinným zrušením zmlúv je Veľká Enchilada, H-Bomba a nie A-Bomba, 50-megatonová zbraň finančného ničenia (WFD). Bez toho, aby sa obťažovali to oznámiť, Spojené štáty a ich spojenci hodili kľúč do ozubených kolies dôležitých odvetví svetovej ekonomiky. Zle podceňujú spád. Je pozoruhodné, že to urobili na pozadí celosvetovej krízy v dodávateľských reťazcoch. Čoskoro to bude oveľa horšie.

Medzi kaskádovým domino efektom

Až 30 percent svetového exportu pšenice je teraz odrezaných. Ruský vývoz hnojív – 18 percent trhu s potašom, 20 percent vývozu čpavku – je mimo trhu. Ceny energií explodovali. Zrazu obojstranné Spojené štáty zaviedli (väčšinou symbolický) zákaz dovozu ruskej ropy. Bidenova administratíva trvala na tom, že nechce znižovať svetové zásoby ropy a plynu, no, grosso modo, účinok jej sankcií výrazne smeruje týmto smerom.

Nikto nevie, aká bude reakcia Ruska na sankcie, hoci sú to slamky vo vetre. Ak môže byť ruský trustový fond vyvlastnený podľa vlastného uváženia, čo to pre ruské spoločnosti znamená predávať tovar za hotovosť? Vo vznikajúcej patovej situácii sa veľa diskutuje o tom, čo je Západ ochotný kúpiť, málo pozornosti sa venuje podmienkam, za ktorých sú Rusi ochotní predávať, ak sú vôbec ochotní predávať .

V rámci odvety môžu Západu uvaliť obrovské náklady. Je pravdepodobné, že niečo z toho urobia, možno veľa. Avšak veľká časť dysfunkcie, ako je chaos na komoditných trhoch prameniaci z nesplácania, je len zakomponovaná do situácie vytvorenej používaním WFD Západom.

Keď sa v rokoch 1973 a 1974 stiahlo 5 percent produkcie OPEC zo svetových trhov, viedlo to k štvornásobnému zvýšeniu cien ropy.

Odstránenie 30 percent obchodovateľného obilia a 20 percent hnojív by malo podobné účinky. Nevieme, koľko stoviek miliónov ľudí stratí cenu z trhu s obilninami v dôsledku nedávneho používania WFD. Možno nám to môže povedať jeden zo sankciami pobláznených liberálnych humanistov.

V návale spravodlivého hnevu – niet cesty späť

Západné vlády v návale spravodlivého hnevu zvolili tieto kroky. Budú ľutovať, že tak urobili. Urobili to s malou alebo žiadnou pozornosťou na pravdepodobné dôsledky. Úradníci teraz slintajú nad obrovskými škodami, ktoré spôsobili ruskej ekonomike (pozn.: inflácia cca 15%) , ale táto rámcová smernica o vode sa takmer určite ukáže ako matka všetkých rán, ktoré si sami spôsobili. Takmer určite tiež neodstránia Putina z Ukrajiny ani od moci.

Iní ľudia budú trpieť najviac, ale v podstate sme si to urobili sami. Bidenova administratíva nemusela v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu použiť lampu na finančný systém. Ale urobila to tak. A teraz nemá žiadnu diplomatickú cestu späť z priepasti.

Do konfliktu sa vtiahla Čína

Potrebujeme jasné zhodnotenie silných a slabých stránok v hroziacom boji. Tento konflikt stavia nielen Rusko proti Západu, ale aj Rusko a Čínu proti Západu. Zdá sa, že Putin Ťin-pchingovi povedal, čo má v úmysle urobiť. V dlhom vyhlásení , ktoré obaja vodcovia vydali pred vojnou, sa zaviazali, že si budú navzájom pomáhať.

Implicitná dohoda je taká, že Čína pomôže Rusku pri jeho súčasnej finančnej katastrofe, kompenzovanej cenovo výhodnými dohodami o cenách pre Čínu v oblasti energie, kovov a potravín z dlhodobého hľadiska. Čína sa môže zohnúť pred hrozbou amerických sankcií, ale Rusko neopustí. Všimnite si tiež, že Čína nie je poškodená opätovným nasadením amerických síl a výdavkov smerom k Európe.

Rusko a Čína sú teraz stálymi spojencami. Najjednoduchší spôsob ako pochopiť, prečo sú stálymi spojencami, je, že Spojené štáty si z každého jednotlivca a oboch spoločne urobili stálych nepriateľov.

Obe mocnosti dospeli k záveru, že Spojené štáty sú „neschopné dohody“. Americká formulka tým, že použila všetku svoju silu, aby zabezpečila, že nemôžu mať žiadnych iných priateľov, ich prinútila k najhlbšiemu partnerstvu.

Jastrabi a neoconi – chyby západnej politiky

Práva a chyby tejto západnej politiky, zrodenej vo všetkých podstatných aspektoch neokonzervatívneho myslenia v 80. a 90. rokoch, si možno necháme na inokedy. Boj, ktorý predpovedali jastrabi a neokoni – a podľa môjho názoru sú za to priamo zodpovední – je na nás. Ako sa darí „liberálnej hegemónii“, „poriadku založenému na pravidlách“ v tejto blížiacej sa bipolarizácii svetového finančného a ekonomického systému?

Akékoľvek hodnotenie sa musí uskutočniť na pozadí dvoch životne dôležitých trendov. Jedným z nich je úplné vzdanie sa fiškálnej zodpovednosti vládou USA, ktoré je príliš nudné na to, aby sa dalo podrobne opísať.

Druhým je magická fluktuácia amerických finančných trhov v rokoch pred rokom 2022, ktorú podporil Federálny rezervný systém, ktorý je pripravený urobiť čokoľvek, aby ich zastavil. Nákupy dlhopisov pod názvom kvantitatívne uvoľňovanie presahovali rámec toho, čo centrálne banky robili predtým. A trhy reagovali.

Neslýchané ocenenia založené na úžasných príjmoch po dvadsiatich rokoch sa stali normou v mnohých senzačných sektoroch, presahujúc všetko, čo sme videli v rokoch 1929 alebo 1999. Na základe historických ukazovateľov hodnotiacich ocenenie v priebehu času bol trh v hornom jednom percente každé opatrenie známe prognostikom so suchými očami. Nedávne poklesy, približne 10 percent k 4. marcu, pochádzajú z veľmi vysokej pozície, historicky najvyšších hodnôt zaznamenaných začiatkom januára 2022.

FED, stagflácia a zmena ekonomiky

Magický prach Fedu bol založený na potlačovaní úrokových sadzieb, ktoré bolo vytvorené pre predchádzajúci svetový ekonomický poriadok. Nebude to fungovať v novom, v ktorom každá krajina čelí skutočne zlému prípadu stagflácie – utekajúcej inflácii, po ktorej nasleduje veľká strata pracovných miest – čo sa mi zdá horšie (hoci trhom zatiaľ nie) ako to, čo kleslo v r. sedemdesiatych rokoch 20. storočia.

Svetová ekonomika sa pod záštitou „Washingtonského systému“ za posledných 30 rokov zásadným spôsobom zmenila. To, čo bolo v rámci globálnej ekonomiky západnou jednotkou – trojstranné väzby medzi Spojenými štátmi, západnou Európou a Japonskom – sa stalo globálnou jednotkou, ktorá zahŕňala celý svet. Počas tejto doby Európa aj Spojené štáty stratili veľa výrobných kapacít, ktoré ich predtým viedli na vrchol rebríčka. To bolo „off-shore“.

Čína sa stala centrom svetovej výroby. Ako Američania zistili v roku 2020, Čína vyrobila veľa nepostrádateľných vecí. V mnohých odvetviach, ako napríklad vo farmaceutickom priemysle, dosiahla dominantné postavenie na trhu a vyrobila 60 až 80 percent tovaru.

Rusko je globálne malé, ale produkuje potrebné veci

Rusko je z hľadiska svojej výrobnej kapacity akýmsi malým písmom. Všetci bezhlavo opakujú, že je to nič vo svetovom rebríčku HDP, ale to nič nemení na fakte, že produkuje veci, ktoré sú zúfalo potrebné a ktorých absencia na svetových trhoch by mala seizmické následky. Tým sa dnešné sankcie úplne líšia od sankcií počas studenej vojny, keď Sovietsky zväz existoval ako sebestačný ostrov, celý sám osebe. Ako Larry Summers poznamenal Fareedovi Zakariu, táto vzájomná závislosť robí Rusko oveľa zraniteľnejším, než tomu bolo kedysi, voči západným sankciám. Správne, Larry: Tiež nás to robí oveľa zraniteľnejšími voči spätnému nárazu.

Hegemónia dolára

Hegemónia dolára vznikla v prvom rade kvôli americkej ekonomickej sile, ale potom zostala z mnohých dôvodov. Použitie dolára v rámci trilaterálneho bloku studenej vojny uľahčilo jeho rozšírenie do zvyšku sveta. Potom sa však stala zvláštna vec. Politiky, na ktorých bol vytvorený v prvom rade, boli odmietnuté. Za starých čias boli Spojené štáty americké najbezpečnejším miestom na parkovanie vášho majetku. Teraz, transakcia čokoľvek v dolároch, vaše aktíva podliehajú vyvlastneniu podľa nariadenia vlády USA.

Agresívne geopolitické využívanie hegemónie dolára sa skutočne rozbehlo v 21. storočí, pričom druhé desaťročie bolo oveľa ambicióznejšie ako prvé. Každý rok priniesol novú eskaláciu. Bidenovo zabavenie aktív afganskej centrálnej banky vo februári 2022 vo výške 7 miliárd dolárov – šokujúce pre každého, kto sa orientuje v medzinárodnom práve – sa ukázalo ako dôležitá predzvesť toho, ako ďaleko boli úrady pripravené zájsť.

Ako vyzerá táto vznikajúca súťaž z pohľadu globálneho juhu? Zostava spojencov Západu je pôsobivá a zahŕňa štáty s veľkými ekonomikami, v Európe, Japonsko a niektoré menšie štáty v Ázii. Ako to vyzerá z pohľadu Latinskej Ameriky, Afriky, širšieho Stredného východu, Indie, ASEAN-u? Ak by ste na tých miestach sedeli, ktorý blok by ste si vybrali, ak by ste si mali vybrať? Čo pre vás môže urobiť každá zo strán, ako vás môžu dostať po krku a potrestať vás? Inými slovami, aké sú ich mrkvy a tyčinky?

Ríša spotreby: USA a Západ hrajú o liberálny svetový poriadok

Práve v tomto rozsiahlom vnútrozemí sa rozhodne o osude Západom vedeného „medzinárodného liberálneho poriadku“. Spochybňuje ju čínsky blok, ktorého súčasťou je aj Rusko. V tejto súťaži, znepokojujúcom zvrátení vzoru studenej vojny, má Čína veľa mrkvy, zatiaľ čo Spojené štáty majú veľa palíc. Rovnako ako kedysi komunisti, aj USA dúfajú, že získajú konvertitov nátlakom.

V ekonomickej architektúre posledných desaťročí potrebovali iné krajiny americké doláre, v ktorých boli ich dlhy často denominované, no potrebovali vzácne málo amerického tovaru. Priepasť medzi tým, čo Američania vlastnili a tým, čo dlhovali , sa najmä za posledných desať rokov prudko zväčšila . Americká ekonomika zintenzívnila svoje postavenie ako ríše spotreby , ktorá sa vznáša na vlne elektronického bohatstva. Čoraz menej bola jeho finančná zdatnosť založená na produkcii, ukotvená v schopnosti vyrábať veci. (Samozrejme, výnimkou je štátom dotované zbrojenie. Amerika ich dokáže vyrobiť veľa.)

V rovnakom čase, keď Spojené štáty nechali svoju priemyselnú a výrobnú základňu zhrdzavieť, využili hegemóniu dolára na geopolitické účely. Za každý hriech na svete bola sankcia. Teoreticky mali byť zamestnaní, aby ublížili zlým ľuďom, nie obyčajným ľuďom. Samozrejme, že to tak nefungovalo. Takto to nikdy nefunguje.

 

Čína, naopak, vyvinula mimoriadnu schopnosť vybudovať veci, ktoré potrebujú chudobnejšie štáty. Môže dodať tovar, ktorý musia mať. Zdá sa, že tento nepomer v minulosti pre trhy nezáležal, ale bude na ňom veľmi záležať.

Éra prehodnotenia

Znepokojujúcim záverom je, že všetko, čo sme sa naučili o fungovaní medzinárodnej ekonomiky, musíme prehodnotiť, keďže mnohé z jej základných základov boli prevrátené. Nemyslite na obchod zasneným spôsobom, ako o ňom hovoria ekonómovia, pričom každý si vymieňa tovary a služby v benthamitskom blaženom potešení z maximalizácie užitočnosti. Nie, nebude to tak.

Namiesto toho zničte poklopy pre neomerkantilizmus na steroidoch. V niektorých z najvýznamnejších chvíľ bude výmena medzi blokmi ako dva súperiace gangy mafiánov, ktorí si vymenia zbrane za drogy – nesúhlasné, ale nevyhnutné – a prídu k transakcii vo vzdialenom sklade s množstvom ozbrojených záloh. prípad. „Ukážte mi tovar. Nesnažte sa ťahať rýchlo.“

Smernica o vode bola zverejnená a pravdepodobne bude rádioaktívna ešte roky. Vo Washingtone však ani nepomýšľajú na návrat. Každý chce ísť vpred. Veľa šťastia nám ostatným.

David C. Hendrickson 

Autor je prezidentom Spoločnosti Johna Quincyho Adamsa a emeritným profesorom politických vied na Colorado College. Jeho webová stránka je  davidhendrickson.org

Pôvodný článok v originály si môžete pozrieť TU .

 

SKSPRAVY

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/zbrane-financneho-nicenia-a-neporiadok-noveho-sveta/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prevádzkovateľ InovationSK s.r.o., kontakt info@bossmedia.sk, telefón: 0903218367. Používa súbory cookies na prispôsobenie obsahu reklám a funkcie sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kto sme

Navrhovaný text: Adresa našej webovej stránky je: https://www.aktuality24.sk.

Komentáre

Navrhovaný text: Keď návštevníci webu zanechavajú na stránke komentáre, zbierame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári komentára a taktiež IP adresu používateľov a user-agent prehliadača z dôvodu ochrany proti spamu. Anonymizovaný reťazec vytvorený z vašej e-mailovej adresy (nazývaný aj hash) môže byť poskytnutý službe Gravatar pre overenie, či ju používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete na: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude vaša profilová fotografia verejne zobrazená spolu s obsahom vášho komentára.

Multimédiá

Navrhovaný text: Pri nahrávaní obrázkov na webovú stránku by ste sa mali vyhnúť nahrávaniu obrázkov s EXIF GPS údajmi o polohe. Návštevníci webu môžu stiahnuť a zobraziť akékoľvek údaje o polohe z obrázkov.

Súbory cookies

Navrhovaný text: Ak pridáte komentár na našej stránke, môžete súhlasiť s uložením vášho mena, e-mailovej adresy a webovej stránky do súborov cookies. Je to pre vaše pohodlie, aby ste nemuseli opätovne vypĺňať vaše údaje znovu pri pridávaní ďalšieho komentára. Tieto súbory cookies sú platné jeden rok. Ak navštívite našu stránku prihlásenia, uložíme dočasné súbory cookies na určenie toho, či váš prehliadač akceptuje súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a sú odstránené pri zatvorení prehliadača. Pri prihlásení nastavíme niekoľko súborov cookies, aby sme uložili vaše prihlasovacie údaje a nastavenia zobrazenia. Prihlasovacie cookies sú platné dva dni a nastavenia zobrazenia jeden rok. Ak zvolíte možnosť "zapamätať", vaše prihlásenie bude platné dva týždne. Pri odhlásení sa z vášho účtu sú súbory cookies odstránené. Pri úprave alebo publikovaní článku budú vo vašom prehliadači uložené dodatočné súbory cookies. Tieto súbory cookies neobsahujú žiadne osobné údaje a odkazujú iba na ID článku, ktorý ste upravovali. Súbory sú platné 1 deň.

Vložený obsah z iných webových stránok

Navrhovaný text: Články na tejto webovej stránke môžu obsahovať vložený obsah (napr. videá, obrázky, články a podobne). Vložený obsah z iných stránok sa chová rovnako, akoby návštevník navštívil inú webovú stránku. Tieto webové stránky môžu o vás zbierať osobné údaje, používať súbory cookies, vkladať treťo-stranné sledovanie a monitorovať vašu interakciu s vloženým obsahom, včetne sledovania vašej interakcie s vloženým obsahom, ak na danej webovej stránke máte účet a ste prihlásený.

S kým zdieľame vaše údaje

Navrhovaný text: Ak požadujete obnovenie hesla, vaša adresa IP bude uvedená v e-maile na obnovenie hesla.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Navrhovaný text: Pri pridávaní komentára, komentár a jeho metaúdaje sú uchovávané oddelene. Vďaka tomu vieme automaticky rozpoznať a schváliť akékoľvek súvisiace komentáre bez toho, aby museli byť podržané na moderáciu. Pre používateľov, ktorí sa zaregistrujú na našich webových stránkach (ak takí existujú), ukladáme aj osobné údaje, ktoré poskytujú, do ich užívateľského profilu. Všetci používatelia môžu kedykoľvek zobraziť, upraviť alebo odstrániť svoje osobné údaje (okrem zmeny používateľského). Správcovia webových stránok tiež môžu zobraziť a upraviť tieto informácie.

Aké práva máte nad svojimi údajmi

Navrhovaný text: Ak na tejto webovej stránke máte účet, alebo ste tu pridali komentár, môžete požiadať o export vašich osobných údajov, ktoré o vás ukladáme, včetne údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tak isto požiadať o vymazanie osobných údajov. To sa ale netýka údajov, ktoré o vás musíme uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam posielame vaše údaje

Navrhovaný text: Komentáre návštevníkov môžu byť kontrolované prostredníctvom automatizovanej služby na detekciu spamu.
Save settings
Cookies settings