Tohtoročné sčítanie (2021) sprevádza celý rad protestov z metodiky sčítania alebo zo zasahovania do kampane, z nedostatočnej kampane alebo z kampane proti vyznaniu ako najnovšie protestovala katolícka Cirkev na Slovensku voči antikampani proti prihláseniu si vierovyznania: „My, katolícki biskupi Slovenska… s veľkým znepokojením vnímame ako sa sčítanie obyvateľstva stáva nástrojom politického boja a kampane namierenej proti Cirkvi. História poskytuje nemálo príkladov, keď sa sčítania stali obeťou politických záujmov, ktorým realita nevyhovovala. Žiaľ, situácia ukazuje, že takéto spôsoby manipulácie nepatria len do minulosti“.
Kto stojí za atakom?
Dozviete sa v druhej časti článku. Zatiaľ pokračujeme v citácii z protestu KBS: „Vyzývať dnes ľudí, aby sa k svojmu vierovyznaniu neprihlásili, je nielen prejavom intolerancie voči náboženstvu, formou útoku na náboženskú slobodu, ale aj zámerným úsilím o znehodnotenie sčítania“, pokračuje stanovisko KBS. „Ak takúto iniciatívu vyvíjajú a investujú do nej súkromné osoby, ako bolo možné vnímať v uplynulých týždňoch, je to zvláštne: ak sa však ukáže, že s tým prichádza aj jedna z vládnych strán, ba využíva na tento účel silu médií, smeruje to k popretiu zmyslu samotného sčítania“, dodávajú biskupi.
Poukazujú na to, že by bolo „nepredstaviteľné, ak by sa dnes niekto pokúsil presviedčať príslušníkov národnostných menšín, nech sa neprihlásia k svojej národnosti, aby sa tak znížili príspevky na ich podporu. V prípade príslušnosti k vierovyznaniu sa to však bez váhania robí. Keď sa sčítanie stane prostriedkom politickej kampane a šírenia animozity voči cirkvám, jeho výsledky nebudú mať výpovednú hodnotu“.
Konferencia biskupov argumentovala, že sa usilujú „vlievať vieru a nádej, zmierovať a pozitívne motivovať ľudí k solidarite i vzájomnej pomoci v náročných časoch. Naši duchovní aj laickí veriaci, medzi nimi mnohí lekári a zdravotníci, záchranári, policajti a vojaci, slúžia v nemocniciach, v hospicoch, charitách, na uliciach aj medzi ľuďmi bez domova – bez ohľadu na náboženskú príslušnosť kohokoľvek. Pomáhame na Blízkom Východe, stovkám utečencov v Iraku, tisícom detí v školách v afrických krajinách. Mnohí naši kňazi sú už celé týždne v dobrovoľníckej službe na covidových oddeleniach, kde sa snažia byť užitoční pre všetko, čo nemocnice potrebujú“.
Provokačná antikampaň
Biskupi ako predstavitelia veriacich upozornili, že Cirkev nemíňa „prostriedky na kampaňové bilboardy. O to s väčším prekvapením sledujeme, že sa investujú peniaze do kampaní namierených proti cirkvám, osobitne Katolíckej, a najnovšie sa do nich priamo zapájajú aj politickí predstavitelia.“
Stránka bezvyznania.sk útočne nabáda, aby sa ľudia nenechali spliesť. Tvrdia, že „nejde tu o osobnú vieru v Boha, ani o to, či ste pokrstení alebo či chodíte do kostola. Ide o náboženské organizácie – cirkvi“. Podľa tejto stránky „čím viac občanov sa prihlási k cirkvám, tým viac budú môcť kňazi zasahovať do politiky, do tvorby zákonov a do práv iných ľudí“. Autori kampane proti vierovyznaniu zrejme prekročili čiaru vecných argumentov. Skĺzli až do populistického tvrdenia, že cirkvi si „budú stále viac a viac nárokovať na neprimerané financovanie ich organizácií z daní nás všetkých, ktoré by mohli byť použité napríklad na zdravotníctvo, školstvo, dôchodky a pod.“
Uznané cirkvi na Slovensku (celkom18) dostávajú príspevky na duchovných cez Ministerstvo kultúry. Cirkev Rímskokatolícka (RKC) má cez Vatikán navyše uzavretú medzinárodnú zmluvu (Konkordát) a bez súhlasu oboch strán nie je možné na súčasnom status quo nič meniť. Navyše na Slovensku nie je najväčšia cirkev (RKC) oddelená od štátu. To znamená, že štát by sa musel s Cirkvou majetkovo vysporiadať. Nik však doteraz nevyčíslil túto hodnotu. Štát prispieva cirkvám ročne asi 38-40 mil eur. Najmä RKC plní aj významnú charitatívnu a opatrovateľskú verejnoprospešnú činnosť. Cirkev sa aktívne bezodplatne zapojila do protipandemických opatrení. Štát za rovnakú aktivitu poslal tretiemu sektoru len v roku 2020 milión eur. Na ilustráciu mimovládne organizácie dostanú cez asignačnú daň ročne asi 65 mil eur, okrem toho čerpajú ďalšie zdroje z EPH fondov (EEA grants) a z Nórskeho finančného mechanizmu, ale aj priame dotácie od vlády SR. Politické strany dostanú od štátu príspevok na súčasné volebné obdobie (2020-24) dohromady 76 miliónov eur.
Náš portál pozri.to poukázal aj na zasahovanie maďarskej iredenty do sčítania obyvateľstva na Slovensku a kampaň vedenú spoza hraníc Dunaja. Vlákna tejto horúcej témy ďalej pre vás sledujeme. Otázna bude aj samotná metodika vyhodnocovania zozbieraných dát, najmä tzv. druhej národnosti. Rovnako citlivou otázkou ako národnosť je aj priznanie vierovyznania.
Ku komu vedú nitky?
Podarilo sa nám zistiť, že vlákna druhej anticirkevnej kampane smerujú k aktivistom LGBTI. Ján Šajban, ktorý vydáva magazín QYS (Queer Youth Slovakia) pôsobí ako finančný manažér v Iniciatíve Inakosť a je aj členom dúhového (Pride) tímu. Zo strany kampane tak ide zrejme o vyrovnávanie si účtov LGBTI aktivistov s cirkvou, stojacou za národnými pochodmi za život. Queer teorie sa tak snaží o rozklad binárneho poriadku, podľa ktorého sa ľudia delia na dve základné pohlavia – na mužov a ženy. Queer je teda zastrešujúci výraz pre sexuálne a rodové menšiny, ktoré nie sú heterosexuálne. Ako je známe, najmä Rímskokatolícka Cirkev zastáva striktne konzervatívne postoje aj v otázke výlučnosti manželstva muža a ženy. Kampaň je tak ideologickým sporom a názorovou vojnou queer komunity proti cirkevným otcom.
Ideológia LGBT, rovnako ako komunizmus, podkopáva základy západného sveta postaveného na kresťanstve. Pravdepodobne nikto nepochybuje o tom, že dúhovú vlajku nemožno v nijakom prípade zladiť s kresťanskou vierou
uviedol v roku 2017 pre portál Chriastianitas.sk Dr. Gerard van den Aardweg, katolícky psychológ a odborník na tému LGBTI agendu.
Informačné a faktografické pozadie k téme:
Občianske združenie Queer Leaders Forum vzniklo v roku 2009. Presadzovaním práv neheterosexuálnych ľudí chce QLF dosiahnuť ich úplné zrovnoprávnenie s majoritnou spoločnosťou. Výkonnou riaditeľkou združenia je Romana Schlesinger. Hoci za rozbehom QLF bola Nadácia otvorenej spoločnosti, na svoj chod podľa portálu Postoj.sk prijíma queer prostriedky posledné roky od štátu. Konkrétne v roku 2017 dostalo QLF z ministerstva spravodlivosti dotáciu vo výške 17 400 eur. Štát podporil projekt združenia s názvom Q-centrum 2017: poradenstvo, vzdelávania a tvorba bezpečnej siete. Z dotácie boli hradené náklady na mzdy pre manažérku projektu, sociálnu pracovníčku, právničku, psychologičku a workshopy. Podobný projekt získal zdroje od štátu aj v roku 2016 (Q-centrum 2016: poradenstvo a výskum), ministerstvo zahraničných vecí zas poskytlo QLF dotáciu 25-tisíc eur (poznámka: v tom čase spadala agenda LGBTI pod rezortom diplomacie). V roku 2015 dostalo takisto QLF dotáciu na projekt “Prevádzka Q-Centra v Bratislave a pilotná fáza vzniku Q-Centra v Košiciach” vo výške 20 000 eur. Podľa portálu Hrot.info dostali LGBTI organizácie na projekty len z rezortu ministerstva kultúry od roku 2016 viac ako 200 000 eur.
zdrojw: KBS, bezvyznania.sk, ľudiaľuďom, queer, internet, hrot.info, postoj.sk
Rafael Rafaj
Zdroj: SKspravy.sk https://skspravy.sk/slovensko/zneuzitie-scitania-namieta-aj-cirkev/ © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia